Pro domácí surfování po internetu už nestačí jen klasický modem a pomalé vytáčené připojení. S nástupem oblíbených serverů youtube.com nebo myspace.com, kde lidé sdílejí videa, obrázky a hudbu, se totiž zvyšují nároky na kvalitu připojení.

Operátoři to vědí, a proto průběžně zvyšují rychlosti připojení, aniž by se to projevilo na ceně. "Nové rychlosti a vyšší limity reflektují potřeby našich zákazníků," říká mluvčí O2 Martin Žabka.

Pevná linka a kabel

Pro domácnosti, které mají pevnou linku, je nejvhodnějším způsobem připojení ADSL. To je zároveň nejrozšířenějším typem internetového připojení v Česku.

Na konci loňského roku jej využívalo více než 450 tisíc zákazníků. Nabízí jej operátoři pevných linek, tedy O2, Volný i GTS Novera. Do své nabídky jej chystá i Vodafone.

Rychlost připojení ADSL začíná na 512 kbps, což postačí na běžné surfování, stahování hudby, poslouchání internetových rádií i hraní on-line her. Standardní rychlost je dnes ale kolem dvou megabitů.

Operátoři se ve svých cenách liší jen v řádech desítek korun. Větší rozdíly jsou ale u datových limitů. Ty určují, jaký objem dat si může uživatel beztrestně stáhnout. Při překročení hranice stažené hudby, filmů nebo obrázků totiž poskytovatelé s oblibou až třicetinásobně snižují rychlost.

Například s nejlevnějším připojením od nového operátora U:Fon si uživatelé stáhnou maximálně necelé dva filmy měsíčně. Pro běžné surfování však jednogigabajtový limit postačí.

S ADSL od Tiscali si mohou zákazníci z internetu stáhnout čtyři gigabajty dat za měsíc, tedy přibližně čtyři až šest filmů nebo tisíce písniček.

S konkurenční nabídkou od kabelového UPC však uživatel získá limit pětinásobný. U tohoto typu internetového připojení navíc odpadá nutnost placení telefonního paušálu, který u ADSL zvedá cenu minimálně o 355 korun.

Kabelový internet je hlavním konkurentem ADSL, a to jak v rychlosti, tak ve spolehlivosti. UPC také už registruje přes 300 tisíc zákazníků.

Přes Wi-Fi a mobil

Populární je i bezdrátové připojení přes Wi-Fi. U něj ale velmi záleží na kvalitě poskytovatele. Velká výhodou tohoto typu připojení je cena. Občas se totiž dá sehnat i zadarmo, protože některá města jej poskytují svým obyvatelům bezplatně.

Kdo chce být v kontaktu s internetem neustále, musí sáhnout po nabídkách mobilních operátorů. Ti se k internetu staví každý po svém. Nejširší nabídku má O2. Kromě mobilního internetu poskytuje i ADSL.

T-Mobile sází na svůj Internet 4G, který už dosahuje rychlostí jako pomalejší ADSL, ale zase nemá dostatečné pokrytí. Cenově už mu ale zdatně konkuruje.

Vodafone se zase specializuje na rozvoj a pokrytí pomalejšího internetu EDGE, který ale zvládá většina současných telefonů.

I když je mobilní internet stále pomalejší než konkurence, má výhodu v tom, že je dostupný už skoro kdekoliv. S rychlostmi technologií třetí generace, kterých dosahují hlavně Internet 4G od T-Mobile a O2, mohou uživatelé celkem bez problémů zdarma volat pomocí programu Skype.

Video chce rychlost

Hlavním tématem současného internetu jsou však videotéky, jako je například youtube.com, metacafe.com, případně Google Videos.

Největší objemy dat při stahování z internetu zabírají podle Pavla Doležala z internetové společnosti Ataxo hudba a filmy. "Filmy vedou samozřejmě proto, že jsou kapacitně nejnáročnější, ale zvyšují se i balíky dat, které si automaticky stahují například antivirové programy nebo aktualizace operačního systému Windows," dodává Doležal.

Pro pravidelnější sledování krátkých klipů nebo celých filmů přes internet je ale nutné sáhnout po rychlejších přípojkách od dvou megabitů. Tedy ADSL, kabel, nebo Wi-Fi. Samozřejmě, že s tím jdou ruku v ruce i datové limity. Firmy už je ale začínají postupně rušit. Prvním krokem byly letošní "datové prázdniny". K úplnému zrušení limitů se totiž odhodlal největší operátor kabelových televizí UPC.

HN_070903_27p.jpg

cena internetového připojení