Česká firma získá až deset procent maďarské firmy MOL.

Spojenectví má ochránit trhy menších států před velkými hráči.


Energetický gigant ČEZ vytvoří "strategickou alianci" s maďarskou petrochemickou společností MOL. Včera oznámily, že podepsaly memorandum, na jehož základě by měly do dvou měsíců dojednat podmínky vzniku společné firmy. ČEZ připustil, že uvažuje o nákupu až deseti procent akcií MOL.

Politická dohoda


Firmu MOL se maďarská vláda snaží ochránit před nepřátelským převzetím ze strany rakouské společnosti OMV, která úzce spolupracuje s ruským Gazpromem.

Podle informací HN, které potvrdily zdroje z české i maďarské vlády, je dohoda obou firem výsledkem politických jednání, která začala v květnu letošního roku.

Podílely se na nich jak přímo vládní špičky, tak samotné firmy. Výsledkem jednání politiků je dohoda, že ČEZ se stane významným akcionářem MOL. "Česká firma deset procent akcií koupí ze čtyřicetiprocentního balíku, který kontroluje vedení MOL a s ním spřátelené firmy," uvedl list Népszabadság, se kterým HN spolupracují.

"Dohoda je součástí širší strategie menších středoevropských států zabezpečit svůj energetický trh," uvedl jeden ze zdrojů HN. Tímto spojenectvím vznikne silnější hráč na středoevropském trhu. Bude mít větší šance bránit se před vstupem ruského kapitálu, z jehož dominance v energetickém sektoru mají čeští i mnozí další evropští politici značné obavy.

Ministr financí Miroslav Kalousek na dotaz HN popřel, že by se vláda v jednáních mezi ČEZ a MOL angažovala. Jednání politiků naopak potvrdil vysoce postavený maďarský vládní zdroj.

O spolupráci v regionu se zajímá i polská státem ovládaná petrochemická společnost PKN Orlen, vlastník českého Unipetrolu. "Přímo se ve sporu mezi MOL a OMV neangažujeme. Ale s velkým zájmem situaci sledujeme," řekl HN šéf Orlenu Piotr Kownacki. Zároveň podpořil případnou další spolupráci mezi klíčovými středoevropskými energetickými firmami.

Pravicová polská vláda už před časem hovořila o vytvoření "energetického NATO" v Evropě jako reakci na politiku Ruska.

Brání se i EU


Evropská komise podle čtvrtečního vydání deníku Financial Times připravuje směrnici, která by měla omezit vstup ruského či saúdskoarabského kapitálu v obavách, že cizí firmy ovládnou nejen zdroje, ale i distribuční společnosti. Unie varuje před situacemi, "kde investice je motivována jinými než ekonomickými motivy," cituje list dokument komise. Komise zároveň chce trh uvnitř EU liberalizovat.