Hned dvě společnosti, jejichž akcie patří mezi hlavní tituly pražské burzy, zveřejnily včera své pololetní výsledky. Zatímco textilní společnost Pegas Nonwovens, relativní nováček na akciovém trhu, snížila meziročně čistý zisk na 2,66 milionu eur z předchozích 10,64 milionu eur, developerské společnosti Orco Property Group se dařilo lépe. Svůj čistý zisk totiž meziročně zvýšila o 106 procent na 55,09 milionu eur.

Pegas za očekáváním trhu

Pololetní výsledky textilky Pegas zaostaly za očekáváním trhu. Firma vidí za poklesem čistého zisku o téměř osm milionů eur kurzové rozdíly, které vyplynuly z oslabení kurzu české koruny vůči euru.

Tržby společnosti v prvním pololetí tohoto roku ale vzrostly, a to o 1,1 procenta na 60,7 milionu eur. Za posílením stojí podle firmy zdokonalení výrobního procesu. Pegas za šest měsíců zvýšil celkovou produkci o 5,4 procenta na necelých 28 tisíc tun textilií.

Akcionáři Pegasu se také letos dočkají historicky první dividendy. Textilka má v plánu vyplatit 27. září sedm milionů eur (asi 200 milionů korun), což představuje 0,76 eura na akcii. Vyplacení dividendy bylo podle agentury ČTK závislé na sloučení Pegasu se společností CEE Enterprise. To se uskutečnilo koncem srpna.

Akcie Pegas Nonwovens se obchodují na pražské burze od loňského prosince. Podle analytiků budou mít výsledky i dividenda na další vývoj akcií spíše pozitivní vliv. "Do konce letošního roku by se akcie Pegasu mohly dostat až k hodnotě 800 korun za kus," odhaduje Bohumil Pavlica z firmy BH Securities.

Orco má dvojnásobný zisk

Podstatně si polepšila realitní společnost Orco, když zvýšila svůj čistý zisk v pololetí více než dvojnásobně. Výsledky byly vysoko nad očekáváním trhu. Podle agentury Bloomberg se totiž očekával čistý zisk jen kolem 20 milionů eur.

Tržby dosáhly 124,8 milionu eur, a vzrostly tak o 270 procent. Trh odhadoval pouze 90 milionů eur.

"Výsledky jsou jednoznačně pozitivní. K vyšším hodnotám přispělo především vyšší než očekávané přecenění investičního majetku a také tržby z prodeje domů," vysvětluje Patrik Vyroubal ze společnosti Atlantik FT.

Podle Roberta Kellera z Patria Finance se akcie Orca mohou v budoucnu vyšplhat až na hodnotu kolem 3860 korun za akcii, a to především díky novým projektům společnosti.

Firma Orco se chystá vystavět 770 bytových jednotek v polském Štětíně, které by měly být hotovy do roku 2009.

Nový projekt má Orco také v Praze, kde hodlá vybudovat 910 luxusních bytů.

 

Vývoj akcií společnosti Orco a Pegas na pražské burze

HN_070831_22a.gif

HN_070831_22b.gif

Související