Splácet hypotéku se lidem v Česku až o pětistovku prodraží. Může za to reforma veřejných financí, která ruší osvobození od daně z výnosů z hypotečních zástavních listů. Prodejem těchto cenných papírů získávají banky peníze, které pak půjčují lidem na bydlení.

Teď však - vinou nově zavedené patnáctiprocentní daně - zaplatí banky na úrocích z hypotečních listů více. Náklady pak ponesou jejich klienti.

"Úroky z hypoték vzrostou asi o půl procentního bodu. To je při běžné hypotéce na 1,7 milionu na dvacet let pět set korun," říká David Sahula z Hypoteční banky.

Že hypotéky podraží, potvrdily i další velké české banky. "Počítáme s dalším růstem sazeb u hypoték," sdělila HN Kristýna Havligerová z České spořitelny.

Podle Jakuba Haase z tiskového oddělení ministerstva financí přistoupila vláda ke zdanění výnosů z hypotečních listů kvůli jednodušší správě daňových příjmů. Zdražení hypoték bude navíc podle něj kompenzováno nižší daní z příjmů.

Do státní kasy s pomocí "daně z hypoték" přiteče asi 800 milionů korun.

Nepodraží ale všechny hypotéky. Změna zákona se týká až smluv uzavřených od prvního ledna příštího roku. Více zaplatí také ten, komu vyprší lhůta, na niž je sjednaný pevný úrok.

Půjčky na bydlení zdražují už rok. Česká národní banka totiž zvyšuje úrokové sazby, od kterých se odvíjí úročení úvěrů i vkladů v celé ekonomice. S tím roste i částka, již lidi za hypotéku splácí. V současnosti tak třeba u Hypoteční banky za půjčku milion korun na dvacet let s pětiletou fixací zaplatíte o 170 korun více než v červenci.