34vik21.jpgVzpomenete si, kterou knihu jste přečetl jako první?
Nejasně, ale přece: byla to tenounká knížečka, jejímž hrdinou byl ježek. Pochlubil jsem se s vítězstvím mamince, a ta měla radost. Přesně si ale pamatuju první knížku, kterou jsem přečetl anglicky. Byla to detektivka Agathy Christie ABC Murders. Dočetl jsem ji v listopadu 1968 v doubledeckeru cestou do londýnské čtvrti Ealingu a měl sto chutí znovu se někomu pochlubit. Všem kolem to ale bylo úplně jedno.

Co jste četl naposledy?
Americkou závrať Bernarda-Henri Lévyho. Tohle putování v Tocquevilleových stopách ale nebylo nic jednoduchého, takže jsem si vybíral oddechový čas u Eda McBaina (To veliké zlé město).

Jak často si kupujete knížky - a kolik jich přibližně koupíte za rok?
Kupuju je většinou náhodně, často v knihkupectví, které vůbec neznám, ale má pro mě svou chuť. Jen zřídka se rozhodnu - jdu si koupit knihu. Kolik jich je za rok, netuším. Odhaduji, že ne víc než dvacet, dnes rozhodně míň než dřív - nemám je kam ukládat. Kupuju taky občas knihy jiným lidem a nekontroluju, jestli je četli.

Jakou knihu jste si koupil naposledy?
Slovník nespisovné češtiny.

Jakému typu četby dáváte přednost?
Jak kdy. Řekl bych, že to míchám, ale postupem času je tam víc té nebeletrie - ne proto, že bych o beletrii nestál, ale možná proto, že beletrie, příběh nedovoluje tak snadno čtení s přestávkami a odskoky. Alespoň mně to nedovoluje.

Četl jste nějakou knihu víc než jednou? Proč?
Nejednu, zejména ty z Petlice nebo ze 68 Publishers jsem musel napoprvé zhltat přes noc, protože na ně někdo další už čekal. Taky Poláčkovo Okresní město, s úžasem, jak skvělý to je autor. A mnohokrát Haškovu povídku Volby v okresním městě - z terapeutických důvodů, abych se ujistil, že česká politika je stejně provinciální a směšná jako před stoletím.

Můžete uvést aspoň jeden důvod, proč by se měly číst knihy?
Protože jsou strojem času, létajícím kobercem a elixírem nesmrtelnosti dohromady. A taky proto, že jich je tolik. Kdyby existovala jen jedna jediná, nebyl bych si tak jistý, že by bylo nutné ji číst.

A vaše tři nejoblíbenější knihy?
Mám spoustu oblíbených knih. Kdybych měl vybrat jen tři, musel bych asi losovat.

Jaroslav Veis (*1946)
Publicista, překladatel, spisovatel. Vystudoval žurnalistiku na FSV UK. Pracoval jako redaktor dětských časopisů a nakladatelský redaktor. Byl šéfredaktorem Lidových novin, komentátorem Týdne, Práva a BBC, řadu let je poradcem Petra Pitharta. Vydal sbírky povídek sci-fi Experiment pro třetí planetu a Pandořina skříňka (s A. Kramerem), Moře času a Den na Kallistó. Přeložil desítky titulů z angličtiny, v posl. době např. Černobílé desetiletí Davida Halberstama nebo Budoucnost svobody Fareeda Zakarii. Dokončuje sbírku povídek ze současnosti a blízké budoucnosti a brzy vyjde jeho překlad rozsáhlé práce Thomase L. Friedmana Svět je plochý (Academia).