Volejte a posílejte textové zprávy až dva roky zadarmo - to je poslední hit mezi lákadly mobilních operátorů. Naposledy svou nabídku představil T-Mobile. U něj stejně jako u konkurence má výhodnější nabídka své háčky. Zvýhodněná volání jsou jen do vlastní sítě až po podepsání smlouvy na rok nebo dva. Za takzvané volání zdarma si operátor účtuje stálý měsíční poplatek a je na vybraná čísla.

U T-Mobilu je to nově nabídka Nej Nonstop, která umožňuje volání a posílání SMS na jedno číslo v síti T-Mobile zdarma. Přesněji za měsíční paušál 178,50 koruny pro tarifní zákazníky a za 49 korun týdně pro předplacené karty.

Konkurenční Vodafone už nějakou dobu nabízí stejnou službu Kamarádi, ale na rozdíl od T-Mobilu si jeho zákazníci mohou zvolit až čtyři čísla. Jedno číslo stojí stejně jako u konkurence, čím více čísel, tím je měsíční poplatek levnější. Volání na čtyři čísla je přibližně o stokorunu dražší než na jedno.

Vodafone navíc koncem prázdnin už začal cílit i na školáky a nabídl jim balíček nejlevnější verze telefonu s předplacenou kartou, ke které přidává školní batoh, za 1377 korun. Podobný telefon prodává Vodafone exkluzivně s obchodními domy Tesco za 1199 korun.

T-Mobile zase začal nabízet po vzoru konkurence zákazníkům, kteří s firmou uzavřou smlouvu na dva roky, volání v rámci sítě za zvýhodněnou cenu 1,19 koruny za minutu. Délka nabídky od dvou do dvanácti měsíců souvisí s tím, na jak drahý tarif se zákazník T-Mobilu upíše.

Zvýhodněné sazby na volání či volné minuty a SMS jsou nejčastější lákadla, která operátoři používají ve snaze přimět zákazníky, aby se zavázali po nějakou dobu požívat jejich služby.

Například Telefónica O2 nyní dává tarifním zákazníkům na výběr možnost bezplatného volání, posílání SMS nebo slevu na internet a televizi přes pevnou linku.

V Česku je letos v pololetí 12,56 milionu mobilních telefonů. Na sto obyvatel tak připadalo téměř 123 mobilních telefonních čísel, což je o osm čísel více než loni.