Světové ceny ropy jsou jako na houpačce. Zatímco v posledních dnech klesaly kvůli výprodejům na světových akciových burzách, nyní trh sleduje, zdali je výrazněji vzhůru nevytáhne hurikán Dean. Ten může zasáhnout těžařské oblasti kolem Mexického zálivu.

Cena americké lehké ropy v pátek stoupla o 1,4 procenta na 71,98 dolaru za barel, nejvíce za poslední tři týdny. Ještě ve čtvrtek se pohybovala kolem 71 dolarů. Severomořská ropa Brent v pátek zdražila o 1,5 procenta na 70,44 dolaru za barel. Den předtím však klesla pod 70dolarovou hranici, na 69,42 dolarů za barel.

O víkendu kvůli obavám z hurikánu evakuovaly těžařské společnosti z oblasti Mexického zálivu své zaměstnance. Přestože se podle agentury ČTK zatím předpokládá, že silný hurikán těžební oblast na pobřeží USA nezasáhne, firmy si berou ponaučení z ničivých hurikánů z roku 2005. Ropné koncerny Exxon Mobil, Shell Oil a ConocoPhillips uvedly, že evakuují některé zaměstnance plošin, část těžby zastavil však zatím jen Shell. Evakuace plánují i firmy BP, Transocean a Murphy Oil.

HN_070820_19.gif

"Trh s ropou je v současnosti nadhodnocený, ale nikdo nemůže prodávat. Pokud totiž hurikán zasáhne pobřeží, zavládne zmatek," vysvětlil pro agenturu Bloomberg Randy Simpson, viceprezident dodávkové divize New West Petroleum. "Pokud hurikán nezpůsobí komplikace, začne se příští víkend opět prodávat."

K růstu cen přispěl i Fed

K pátečnímu růstu ropy přispěla také americká centrální banky (Fed), která nečekaně snížila diskontní sazbu o půl procentního bodu na 5,75 procenta, aby uklidnila finanční trhy.

Ty ve čtvrtek zažily prudký výprodej akcií i komodit. Investoři se v uplynulých dnech obávali rozšíření krize amerického hypotečního trhu a zbavovali se rizikových aktiv, spoléhali se na bezpečnost hotovosti i vládních dluhopisů. Útěk investorů postihl i komodity včetně ropy, protože nechuť k riziku vedla k vyschnutí zdrojů pro nové rizikové investice.

"Krok Fedu je pro ropu podporou. V zásadě to naznačuje, že Fed hodlá preventivně zakročit proti jakémukoli poklesu nebo zpomalení ekonomiky," řekl agentuře Reuters analytik Eric Wittenauer z A. G. Edwards. "Samozřejmě, že bychom to mohli interpretovat i jako náznak, jak vážný tento problém je," upozornil Christopher Bellew z Bache Financial.

OPEC projedná limity

Trh s ropou se upíná k 11. září, kdy ve Vídni proběhne zasedání Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Ministři zemí kartelu zde mají projednávat především dopad současných vysokých cen ropy na světovou ekonomiku a případné následné zvýšení těžby. Podle průzkumu společnosti Raiffeisen poptávka po ropě z OPEC ve druhém pololetí silně stoupne.

Průměrná cena ropy Brent má letos činit 67 dolarů za barel, což je o dva dolary více než loni.

Podle některých společností, jako je investiční banka Goldman Sachs, by ale naopak mohl barel ropy brzy dosáhnout částky až 100 dolarů a na této hodnotě se udržet několik měsíců, či dokonce let.

Související