České úřady práce by si klidně mohly do výlohy napsat: vyprodáno. Rekordně nízká nezaměstnanost je ale ke krachu nepřivede. Jen se z dohazovačů pracovních příležitostí stále více stávají "záchytnými stanicemi" pro Čechy, kteří pracovat nechtějí.

Úřady práce napříč republikou se shodují na jednom: Máme volná místa, Češi je ale buď nechtějí, nebo na ně nemají kvalifikaci.

"Problém je v tom, že uchazeči neodpovídají požadavkům na volná místa. V nabídce máme málo kvalifikovaných a specializovaných lidí," říká Lubomír Kiš z Úřadu práce v Mladé Boleslavi.

Shodný důvod obtížného umisťování nezaměstnaných uvádějí ředitelé většiny ze šestnácti úřadů práce, které HN oslovily. Třeba na Sokolovsku tvoří lidé se základním vzděláním šedesát procent registru nezaměstnaných.

Mají strach z nových míst

Na druhém konci republiky, v Jeseníku, se dokonce nových pracovních míst "obávají". "Problém s uspokojováním požadavků firem se brzy pravděpodobně ještě zhorší se třemi chystanými investičními pobídkami, díky nimž by mělo vzniknout dalších 481 pracovních míst," říká ředitel tamního úřadu práce Martin Viterna.

Do fyzicky náročných dělnických profesí, které neslibují závratné sumy na výplatní pásce, se Češi nehrnou. Úřady práce tak stále víc musí lidské zdroje nabírat v zahraničí. "Firmám nezbývá nic jiného, než volná místa zaplňovat cizinci," říká ředitel pracovního úřadu v Jihlavě Jiří Hrdlička. "Ukrajinci v poslední době jezdí pracovat spíš do pobaltských zemí, Slovenska a Polska. K nám se teď dostává vlna zájmu z Bulharska a Rumunska," dodává ředitel. Tito lidé se uplatňují především v zemědělství a stavebnictví.

Češi si pracovní "vybíravost" mohou dovolit - sponzoruje jim ji totiž štědrý sociální stát.

Podle ekonoma Daniela Münicha, který patří do okruhu poradců ministra práce Petra Nečase, jsou až dvě procenta z nezaměstnaných lidé, kteří sociální dávky zneužívají. Jednoduše si opatří u zaměstnavatele razítko, že nejsou vhodnými kandidáty na nabízenou práci, a mohou si na účet státu užívat dál.

"Uchazeč, který nemá zájem o práci, už svým vystupováním "přesvědčí" svého možného zaměstnavatele, že není dobrý nápad, aby ho zaměstnal. Ten s ním pak tuto hru hraje," říká ředitelka pro oblast Správy služeb zaměstnanosti ministerstva práce Marie Bílková. Na úřady práce přicházejí běžně stížnosti ze strany zaměstnavatelů na tyto "razítkáře".

Ministerstvo práce pod vedením Petra Nečase (ODS) připravuje reformy, které by sociálnímu systému mohly ulevit. Do reformního balíčku, který právě projednává sněmovna, se má dostat Nečasův plán, jak zastavit zneužívání sociálních dávek.

Nezaměstnaní, kteří po dobu dvanácti měsíců neodhodlají přijmout práci, by podle něj spadli do příjmové kategorie existenční minimum.

Úředníci nechtějí být krutí

Podle Münicha je Nečasův plán pouze jedna část řešení. "Těmto lidem je ale třeba garantovat místo formou veřejně prospěšných prací," říká ekonom. Podle ministra Nečase se tento druhý krok zatím připravuje.

"Důležité na Nečasových reformách je i to, že by člověk z registru příjemců dávek vypadl automaticky. Úředníci často nechtějí dělat krutá rozhodnutí a raději lidem ponechají zvýšené dávky," upozorňuje Münich.