Evropská centrální banka pustila na trh 95 miliard eur

Akcie padají


Problémy Američanů, kteří si brali vysoké hypotéky, a teď nemají na jejich splácení, včera vyděsily Evropu. Mezi bankami vypukla panika a začaly si masivně půjčovat peníze. To donutilo Evropskou centrální banku poskytnout jim úvěry neuvěřitelných 95 miliard eur. To je o třicet miliard více než po teroristických útocích na New York a Washington 11. září 2001.

Tuzemských bank se evropská nervozita zatím nijak nedotkla. Představitelé finančních ústavů shodně tvrdí, že se na americkém trhu hypoték téměř neangažují. "V Česku postihne krize především lidi, kteří obchodují na burze. Vklady v bankách ohroženy nejsou," říká k tomu hlavní ekonom České spořitelny Viktor Kotlán.

Celoevropskou paniku spustila největší francouzská banka BNP Paribas. Ta zmrazila výběry peněz ze tří svých fondů. Ty zprostředkovaně poskytovaly peníze právě americkým hypotečním bankám na rizikové úvěry a hodnota jejich majetku už od jara klesala.

Evropské banky nyní dostaly strach, že si lidé začnou vybírat peníze uložené v jejich fondech, a začaly si proto ve velkém půjčovat hotovost, aby měly na případné výplaty klientům. To okamžitě vyhnalo nahoru úroky, za které si banky mezi sebou půjčují, do rekordních výšin.

Evropská centrální banka se pak situaci pokusila uklidnit a nabídla finančním domům neomezené množství peněz levněji - za základní úrok čtyři procenta.

Jenže například investorům, kteří obchodují s akciemi, tento krok příliš optimismu nedodal. Burzy v Evropě, včetně té pražské, se nakonec propadly přibližně o dvě procenta. Nestandardní postup Evropské centrální banky totiž vyvolal u obchodníků spekulace, že problémy s hypotékami jsou vážnější, než se zdá.

Právě přes výkyvy akciových trhů dopadne krize amerických hypoték i na české investory. Burzy teď totiž budou podle odborníků několik měsíců výrazně kolísat. "Investoři se musí připravit na ještě tvrdší dopady na akciové trhy," uvedl třeba šéf britské centrální banky Mervyn King.

Na tom, jak se bude situace dále vyvíjet, se ekonomové neshodují. Není totiž jasné, kolik evropských bank do amerických hypoték investovalo. Hlavní ekonom Goldman Sachs v New Yorku Jan Hatzius například tvrdí, že splaskávání americké realitní bubliny je teprve na začátku a přinese v budoucnu ještě další výpadky ve splácení úvěrů.

Podle průzkumu německého deníku Handelsblatt mezi ekonomy však evropské hospodářství vážně ohroženo není.