Před třemi lety Nejvyšší správní soud rozhodl, že oblíbený trik řidičů - výmluva na to, že přestupek nespáchali oni, ale "osoba blízká" - nutně neznamená, že ujdou trestu.

Přesto na mnoha radnicích, které o přestupcích v dopravě rozhodují, dodnes o zásadním rozsudku nic netuší. A řidiče, kteří výmluvu použijí, automaticky netrestají. Jen v Praze přitom tuhle fintu letos použilo osm tisíc řidičů.

Jak je možné, že verdikt, na nějž včera upozornily HN, ušel pozornosti? Jednoduše: městští úředníci často nesledují, jak Nejvyšší správní soud rozhoduje.

Přitom tím porušují své povinnosti. "Je přímo povinností úřadů znát naše rozsudky, ale mají v tomhle velký dluh. Spousta sporů by jinak vůbec nemusela vzniknout," potvrzuje předseda soudu Josef Baxa.

Neznáme, ale zajímá nás to

Připomeňme, o co v klíčovém verdiktu šlo: správní soud se zabýval stížností řidiče, na jehož auto namontovali strážníci botičku. Podnikatel ale prohlásil, že vůz nezaparkoval on - prý s ním jezdí víc lidí. Jenže soud mu neuvěřil, a to i kvůli dalším důkazům: třeba proto, že to byl právě tento muž, kdo žádal policii o sundání botičky a také proto, že šlo o jeho vůz.

A navíc soudce Vojtěch Šimíček připojil i obecnou úvahu o tom, že výmluvu na "osobu blízkou", kterou podle Ústavy má každý právo chránit před stíháním, musí úřady hodnotit velmi pečlivě. Třeba se takového řidiče ptát, kde tedy byl v době spáchání přestupku. A pokud bude jen dokola opakovat, že řídil někdo z příbuzných, a úřad bude mít proti němu byť jen nepřímé důkazy, může teoreticky dostat pokutu a trestné body. Ne na všech radnicích ovšem o tomto zásadním rozsudku správního soudu vědí.

Například na magistrátu v Plzni odpovědná úřednice vysvětlovala, že o žádné možnosti trestat řidiče, který se vymlouvá na "osobu blízkou", nic netuší. A stejně tak v Praze či v Českých Budějovicích. "Ale velmi mě ten rozsudek zajímá," neskrýval zvědavost Vladimír Findejs z jihlavského dopravního odboru.

Brno: U nás to funguje

Královéhradečtí úředníci zase tvrdili, že rozsudky Nejvyššího správního soudu "samozřejmě sledují". Ovšem vzápětí přiznali, že o tomto verdiktu nikdy neslyšeli. "Když pominu, že by úřady měly naše sbírky rozhodnutí odebírat, tak je vše pohodlně k dohledání na internetu. Stačí minimum úsilí," vysvětluje soudce Baxa.

Na druhou stranu, když se HN ptaly na magistrátu v Brně, vedoucí Josef Dočkal si okamžitě na zmíněný rozsudek vzpomněl - včetně podrobností, kdy by vynesen a oč v něm šlo. V Písku zase i na základě tohoto verdiktu dokázali v minulosti potrestat tři řidiče. "Už se to mezi lidmi rozkřiklo a odkazů na osobu blízkou je méně," řekl vedoucí právního odboru František Staněk.

V Brně zase mnoho výmluv na příbuzné zhatí už sami strážníci. Když jim člověk řekne, že vůz špatně zaparkoval někdo jiný, jednoduše botičku nesundají. S tím, že tedy počkají, až je o to požádá skutečný viník.