Ta v pátek uzavřela své pobočky a dnes bude podle odborníků nucena vyhlásit bankrot, což povede k zániku téměř 7000 pracovních míst. Firma přitom měla především zákazníky s vyšší bonitou. Osudným se jí ale stalo, že poskytla i řadu půjček lidem, kteří nemohli prokázat své příjmy či majetek.

Hypoteční krize se v posledních dnech rozšířila i za hranice USA. Před ztrátou svých dvou dluhopisových fondů varovala například australská banka Macquarie, ve Francii provoz svých fondů ukončila firma Oddo a pojišťovna Axa.

Také v Německu si krize minulý týden vyžádala první oběť - banku IKB, která se zabývala především poskytováním úvěrů středně velkým firmám. Od krachu ji zachránila jen miliardová pomoc státní banky KfW.

Šéf německé centrální banky Bundesbank Axel Weber nicméně ve čtvrtek prohlásil, že není třeba mít strach z rozsáhlé bankovní krize. "Aktivity německých bank na americkém trhu s nemovitostmi jsou přehledné a omezené. Navíc se soustřeďují na vklady s vysokou bonitou," konstatoval Weber.

O tom, že se krize v USA odrazí i v Německu, svědčí rovněž pokles hodnoty akcií mnoha bank. Jak vysoké ale výpadky budou, je těžké odhadnout. Commerzbank tak sice již otevřeně přiznala, že kvůli potížím v USA počítá s poklesem zisku o 80 milionů eur, na celkový roční výsledek by to ale vliv mít nemělo. Největší německá banka Deutsche Bank se naopak podle svého sdělení ohrožena být necítí.

Riziku jsou německé banky podle Handelsblattu vystaveny i navzdory tomu, že žádné rozsáhlé aktivity na americkém trhu s nemovitostmi nemají. Krize v USA by totiž mohla přivést do problémů další hedgeové fondy, které by se snažily získat nové peníze prostřednictvím prodeje akcií, firemních bondů či derivátů. Důsledkem by byla řetězová reakce poklesu akcií společností z různých odvětví.

O tom, co by v Německu mohl krach IKB nastartovat, pak svědčí postoj prezidenta Spolkového dozorčího úřadu pro finanční služby (BaFin) Jochena Sania. Ten na krizovém mítinku se zástupci vlády ohledně záchrany IKB údajně řekl, že krach banky by mohl zemi uvrhnout do nejtěžší finanční krize od roku 1931, kdy stát nakonec musel velké části bank převzít.

Zatímco banky zatím žádné velké ztráty nehlásí, klesají výrazně a vytrvale indexy akciových trhů. A podle názoru odborníků bude tento trend pokračovat.

Dvě třetiny profesionálních a soukromých investorů tak počítají s tím, že během několika týdnů dojde k poklesu kurzů až o více než deset procent. Vyplývá to z exkluzivního bleskového průzkumu německé společnosti Sentix mezi 600 investory, kterou ve svém dnešním vydání zveřejnil deník Handelsblatt.

Hypoteční krize by se ale mohla promítnout i do růstu světové ekonomiky. Německé banky Deka-Bank a Helaba již kvůli tomu snížily své prognózy růstu amerického hospodářství. "Hrozba, že mnoho firem bude muset za své dluhopisy platit vyšší rizikové přirážky, je také rizikem pro hospodářství," cituje Handelsblatt předpověď Deka-Banky, která snížila odhad růstu ekonomiky USA z 2,5 na dvě procenta v letošním roce a ze 3,1 na 2,9 % v roce příštím.