Bulharská vláda včera oznámila, že odpustila Libyi její dluh.

Odepsání libyjského dluhu následovalo deset dní po propuštění vězněných bulharských zdravotních sester a lékaře palestinského původu a tento krok má podle Sofie představovat bulharský příspěvek do fondu na pomoc rodinám dětí nakažených virem HIV.

"Bulharský příspěvek do Mezinárodního bengházského fondu spočívá v odpuštění libyjského dluhu vůči Bulharsku, který činí přes 56 milionů dolarů," uvedlo vládní prohlášení. "Touto sumou Bulharsko pomůže libyjské vládě k obnově zdravotnických zařízení, léčbě dětí a poskytnutí finanční pomoci jejich rodinám."

O odpuštění dluhu se premiér Sergej Stanišev zmínil již minulý týden po deportaci pěti zdravotních sester a palestinského lékaře s bulharským občanstvím, kteří byli více než osm let v severoafrické Libyi vězněni.

Sofia vždy odmítala vinu svých občanů za rozšíření viru HIV v nemocnici Benghází, kde se nakazilo více než 400 libyjských dětí a 56 z nich již AIDS podlehlo. Podle expertů se epidemie v nemocnici rozšířila ještě před příchodem zahraničních zdravotníků.

Šestici zdravotníků libyjské soudy opakovaně odsoudily k trestu smrti za údajné úmyslné nakažení dětí virem.

Trest jim byl nakonec na zásah libyjského vůdce Muammara Kaddáfího změněn na doživotí. Poté, co příbuzní dětí akceptovali finanční odškodnění. Zdravotníci byli 24. července předáni k odpykání trestu do Bulharska, kde vzápětí obdrželi milost.

Z Mezinárodního bengházského fondu obdržely rodiny postižených dětí po milionu dolarů, původ peněz však zůstává nejasný. Tripolis tvrdí, že do fondu přispěly i Česko a Slovensko, avšak česká i slovenská strana to popřely.

Objevily se však i kontroverzní zprávy. Významnou roli v osvobození bulharských sester a původem palestinského lékaře v případu stovek dětí nakažených AIDS sehrála zbrojní dohoda s Francií a rozhodnutí britského soudu ohledně bývalého libyjského agenta. Prohlásil to Saíf Islám, jeden ze synů libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy stejně jako britské ministerstvo zahraničí však jakoukoliv souvislost popřeli.

Sarkozy v Tripolisu uzavřel s libyjským vedením 25. července memorandum o vybavení civilního jaderného reaktoru, který by pracoval na odsolování mořské vody, a také dohodu ve vojenské oblasti. Den předtím byly sestry i s lékařem přepraveni do Bulharska.

Podle deníku Le Monde, kterému Sajf Islám Kaddáfí poskytl rozhovor, hlavním tématem dohody mezi oběma zeměmi není jaderný projekt, nýbrž "vojenská záležitost". (Reuters, čtk)