Kdyby to nebyla silnice, docela dobře by se vyjímala v nějaké galerii. Tím, jak je silniční tah z Brna do Znojma v části od Pohořelic po Znojmo pospravovaný, vypadá, jako kdyby se na silnici vyřádil světoznámý abstraktní výtvarník Jackson Pollock. Jen ty barvy chybí.

Problém je v tom, že po tomto silničním díle musí jezdit tisíce řidičů denně. Silnici přetěžují kamiony, které tudy míří na hraniční přechod Hatě. Předjíždět se prakticky nedá, zvlášť kvůli nepřehledným horizontům. Jihomoravané jí říkají silnice smrti.

Jak předjet kamion?

"Od sjezdu z rychlostní silnice v Pohořelicích je třeba věnovat se řízení na 120 procent. Na každém horizontu očekávat protijedoucí vozidlo ve "svém" jízdním pruhu," popisuje silnici čtenář HN, který spolu s dalšími vybírá nejvíce nebezpečná místa na českých silnicích.

"Ta silnice je jednoznačným favoritem ankety a velkou ostudou českých silnic. Už několik let se pouze zalepují výtluky, které obvykle nepřežijí déle než několik měsíců. Letošní mírná zima "labutí píseň" rychlých záplat jen mírně prodloužila," dodává další čtenářka Jana Šufajzlová.

Popisovat místa, kde hrozí nebezpečí kvůli kráterům v silnici, je zbytečné. Kromě krátké části u Miroslavi jsou totiž všude. V blízkosti Pohořelic silničáři navíc nabízejí krátery s bonusem - jsou označeny růžovým sprejem. Zarážející je, že tyto díry se vytvářejí hlavně v místech, které byly nedávno spravovány.

Mnohem větším problémem na této silnici je však to, že tu řidiči předjíždějí všude a silnici si pletou s německou dálnicí. "Není výjimkou, že tu na devadesátce naměříme rychlost kolem 160 km/h," říká šéf znojemských dopravních policistů Robert Pešek.

Letos v červnu směrem na Lechovice od Mackovic v rychlosti předjížděl řidič Škody Forman kamion. Dostal smyk, naboural do stromu a zemřel. Letos byl už třetím, kdo jízdu po silnici nepřežil.

Hurá přes plnou!

Přestože silnice mezi Lechovicemi a Miroslaví vede rovně, téměř stále se vlní a dopředu tak není příliš vidět. Naposledy v tomto místě před Lechovicemi motorista havaroval minulý týden. Z nehody vyvázl se zraněním.

O tom, že je silnice nebezpečná, se tu mluví už několik let. Jenže stačí se na chvíli zastavit u jednoho z problematických míst, kde silnice podjíždí železniční trať u Miroslavi, a je jasné, že řidiči jezdí stále stejně a je jen otázkou času, než se tu stane další nehoda. Za pět minut dvojitou plnou čáru přejížděla v klesání od Pohořelic k viaduktu tři auta. Před a za viaduktem navíc vyjíždějí auta z obce Suchohrdly u Miroslavi a z nádraží. Přes pilíře mostu ale na hlavní vidět není. Natož na auta přejíždějící plnou čáru. "Láká to tu předjíždět, ale je to zase nepřehledné místo. Proto tu je dvojitá čára," říká Pešek. Jedna z letošních smrtelných nehod se odehrála právě tady.

Pozor na křižovatkách

Největší počet nehod se stane na křižovatkách. Třeba hned na té první za Znojmem, se silnicí na Suchohrdly a Tasovice. Letos to bylo čtrnáct nehod ze zhruba stovky v celém čtyřicetikilometrovém úseku. "Naštěstí následky tu nejsou vážné - máme tu šest lehkých zranění. Nicméně tu prosazujeme delší dobu kruhovou křižovatku," říká Pešek.

"Pak následuje snad nejhorší úsek - průjezd obcí Lechovice: velké výtluky, vyjeté koleje, spleť prudkých zatáček a neukáznění řidiči, kteří se nerozpakují přejíždět i dvojitou plnou čáru," popisuje Petr Meduna, další čtenář. Tento problém přitom měl už dávno vyřešit obchvat města. Zatím se ani nezačal stavět.

Na dalším místě, křižovatce na Mackovice, prý pomohlo zvýraznění stopky se žlutým podkladem. Bílé příčné čáry na silnici, které mají řidiče zpomalit, však už téměř vidět nejsou. A nebudou ještě rok, než je silničáři přemalují. Odtud až k Pohořelicím pak nezbývá doufat, že auto neuvízne kolem v nějaké díře. Jenže opravuje se tu jen záplatami. A to tak, že vůbec nepomáhají.

Související