Na desítky až stovky milionů korun si mohou díky opčním programům přijít nejvyšší šéfové českých firem, jako je ČEZ či Zentiva. Oproti západní Evropě či Spojeným státům však manažeři tuzemských firem dostávají pakatel.

Sestavit jmenovitý žebříček českých manažerů podle platu je ale téměř nemožné - firmy často zveřejňují jen celkovou částku pro celé vedení. Jisté je tedy jediné: například šéfové jedenácti největších firem obchodovaných na pražské burze si loni dohromady přišli na víc než půl miliardy korun.

Opce dostává málokdo

A v porovnání s cizinou je tady ještě jeden rozdíl: Zatímco velká část odměn evropských a světových manažerů je tvořena akciovými opcemi, tedy v podstatě podíly na růstu hodnoty firmy, velké české firmy tento způsob odměňování používají zřídka.

Nejznámější českou firmou, která k tomuto programu přistoupila, je polostátní energetická společnost ČEZ. Její manažeři mají díky růstu ceny akcií nárok až na stovky milionů korun. Například hrubá hodnota opcí generálního šéfa firmy Martina Romana dosahuje až sedmi set milionů korun.

Přímo zainteresováni jsou na růstu hodnoty firmy také manažeři menších společností, které jejich majitelé v posledních letech uvedli na pražskou burzu. Nejvyšší manažery takto motivují jak developerské společnosti Orco a ECM, tak výrobce tkaných textilií Pegas Nonwovens. Naopak velké české firmy obchodované na pražské burze opční programy nechtějí. Polský PKN Orlen, jež vlastní Unipetrol, ještě na začátku letošního roku program pro manažery české petrochemické skupiny připravoval. Nakonec z něj zatím sešlo. Rovněž Telefónica O2 vedení motivuje jiným způsobem. "Opční programy byly zrušeny ve chvíli, kdy se Telefónica stala majitelem někdejšího Českého Telecomu," uvedl mluvčí Martin Žabka.

Zvýhodňují i jiné akcie

Opce používá k motivaci i pár českých firem, jež nejsou obchodované na pražské burze. Zaměstnancům například nabízejí akcie mateřské firmy za zvýhodněnou cenu.

"Naši zaměstnanci mohou nakoupit akcie Erste Bank s 20procentní slevou, management může využít speciálních opcí," uvedla mluvčí České spořitelny Klára Gajdušková.

Naopak největší česká firma - mladoboleslavská Škoda Auto - motivuje pracovníky odlišně. "Manažeři ve Volkswagenu zvýhodněně akcie nakupovat nemohou," řekl personální šéf Škodovky Martin Jahn. Samotná Škoda akcie nevydala. Na burzách se obchodují pouze akcie koncernu, kam vedle továren automobilek Volkswagen a Škoda patří i lukrativní značka Audi a prodělečná španělská automobilka Seat.

"Naše manažery motivuje dostatečně vysoký plat a hrdost na značku," tvrdí Jahn.

Výši platu ale neupřesnil. Pro orientaci: v roce 2004 činil příjem Vratislava Kulhánka, který byl tehdy devět měsíců předsedou představenstva a tři měsíce předsedou dozorčí rady Škodovky, celkem 5,4 milionu korun. Helmuth Schuister, bývalý personální šéf Škody Auto, předloni v Německu trestně stíhaný za korupci, dostal v roce 2004 celkem 3,2 milionu korun.

Kolik vydělávájí čeští manažeři