Kdyby ministerstvo dopravy hledalo odstrašující příklad do chystané kampaně proti agresivitě řidičů za volantem, ideální by byl hlavní tah na jih Česka - silnice od Benešova přes Tábor, České Budějovice do Dolního Dvořiště.

Škola je to totiž jedinečná, zvlášť v pátek a neděli, kdy se velkou částí silnice v podstatě jen popojíždí.

"Nebezpečná je silnice asi celá, ale hlavně úsek Mirošovice - Mrač se zákazem předjíždění a nesmyslně širokými krajnicemi. Polovina aut tam jede 80 a ta druhá 120 km/h," popsal jeden ze čtenářů HN část této silnice, který spolu s dalšími čtenáři upozorňuje na nebezpečné úseky silnic v Česku.

Zrádná silnice

Silnice je přitom v těchto místech dost zrádná. A to i přesto, že v roce 2002 ji v benešovském úseku rozšířili a ve směru od Prahy tak přibyly stoupací pruhy. "Ty sice přinesly zklidnění, ale stejně na provoz, kdy tu v sezoně projede až 22 tisíc aut za den, je to málo," říká zástupce benešovského šéfa dopravní policie Jan Havránek.

Zvlášť když se jako tuto středu stane na dálnici D1 nehoda a z části silnice u Benešova se stane objízdná trasa. Přestože se na Prahu pohybuje jednolitá kolona, někteří řidiči nevydrží a přes dvojitou čáru předjíždějí.

"Když se s tím spojí to, že v protisměru od Prahy řidiči ve stoupacím dvoupruhu při předjíždění jedou co nejrychleji, naměřili jsme tady i 160 km/h, a v protisměru zase jiní předjíždějí přes dvojitou čáru, následky jsou tragické," říká Havránek.

Najít na čtyřicetikilometrové benešovské části silnice vyloženě nebezpečné místo není snadné. Nepomáhá ani pohled do statistik: čtyřstránkový seznam nehod od letošního ledna totiž nabízí zajímavý údaj - co čtvrt kilometru, to jedna nehoda.

Například před pár dny řidička auta srazila při odbočování na vedlejší silnici do Neveklova protijedoucí motorku. Spolujezdkyně motorkáře srážku nepřežila.

Problematická místa jsou však nejen na volné silnici a křižovatkách, ale i v obcích. Stačí jen srovnání ze dvou městeček, která se snaží chránit chodce. V Olbramovicích nutí řidiče zpomalit "jen" informační radar, na kterém často bliká i vyšší rychlost než padesátikilometrová. O kus dál v Miličíně už na radar instalovali záznamové kamery s napojením na úřad ve Voticích: všichni řidiči tu jedou padesát a kdysi časté střety s chodci zmizely.

Pozor, projíždíte stavbou

"Silnice je nebezpečná zvlášť na trase České Budějovice - Tábor, zejména úsek v Plané nad Lužnicí. Pravidelné jsou tu kolony i nehody," uvádí Kamil, další čtenář HN. Kolony přitom začínají už na kraji táborského úseku silnice, kde je za Meznem kvůli stavbě dalšího kousku dálnice omezená rychlost. "Pak se chvilku pohoní na části dálnice, po chvíli skončí v koloně, hlavně v pátek, až dvě hodiny před stopkou na výjezdu z dálnice. Celý ten had se pak přesune přes kruháky a zase se stojí v Plané. Pak se vlastně ani nelze divit, že tu je tolik nehod," říká Dušan Vítů, který má na Táborsku na starosti dopravní nehody.

Právě několik set metrů mezi dvěma dvoupruhými kruhovými objezdy je místem s největším počtem nehod této části silnice. "Řidiči na nich neumí jezdit. O kus dál je jednodušší kruhák, a tam nehod tolik není," říká Vítů.

Vymanit se ze zajetí hada však nejde ani o kus dál v Sezimově Ústí, kde kolony vytváří dělníci, kteří zastavují dopravu kvůli stavbě železničního koridoru. Stejnou práci pak odvede semafor na přechodu v Plané, kde ihned poté, co si chodec "zapne zelenou", vznikají obrovské kolony.

Ty ještě zvětšuje oprava asfaltu v Klenovicích. Teprve za Soběslaví se auta rozjedou. A podle varovné cedule Úsek častých nehod za obchvatem Veselí je vidět, že až příliš moc. Nepochopitelné je to, proč za touto cedulí zmizí i pruhy na silnici. Řidič netuší, jestli může nebo nemůže předjíždět.

Z rozlehlé silnice se za Českými Budějovicemi u Velešína stává menší okreska. Kamionů ale neubývá. A přestože úsek kolem Kaplice lemují svérázné varovné cedule se smrtkou, nehod tu je stále dost. Přesto se tu nic měnit nebude. Silnice přestavět prý nejde. "A nebezpečná místa už jsou dostatečně označená," říká Jaroslav Marvan, zástupce šéfa českokrumlovské dopravní policie.

Nebezpečná místa na silnici Praha - České Budějovice - Dolní Dvořiště

Související