Barel ropy za 100 dolarů se může stát realitou již za pár měsíců, pokud Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) nezvýší svou produkci a zároveň se nepřestanou zmenšovat světové zásoby. K tomuto závěru dospěli analytici investiční banky Goldman Sachs. Podle nich by se pak stodolarová cena mohla udržet na trhu několik měsíců či dokonce let, uvedla agentura Bloomberg.

Nyní se cena ropy drží na dohled rekordu ze srpna 2006, který činí 78,65 dolaru za barel.

Dopadu současných vysokých cen na světovou ekonomiku se obává i prezident OPEC a ministr energetiky SAE Muhammad bin Zajn Hamilí. V rozhovoru pro agenturu Reuters dále řekl, že OPEC je připraven těžit více ropy, pokud to bude potřeba. Zároveň však dodal, že je zatím málo signálů, že by drahá ropa měla vliv na expanzi.

"Toto prohlášení je důležité, protože může být prvním signálem, že OPEC je možná ochoten na zářijové schůzce zvažovat uvolnění dodávek," komentovala Hamilího prohlášení brokerská firma Man Financial. Ministři OPEC se sejdou ve Vídni 11. září.

Uvolní kartel těžební limit?


"Klíčové je, kdy Saúdská Arábie, jako rozhodující člen OPEC, zvýší těžbu. Pokud se trh dostane do situace, kdy se světové zásoby dostanou na extrémně nízkou úroveň, pravděpodobnost růstu cen je vysoká," řekl Jeffrey Currie, vedoucí výzkumu komoditních trhů u Goldman Sachs.

Ropný kartel snižoval těžební limity na konci loňského roku a počátkem roku letošního. V poslední době jeho zástupci odmítají dodávky zvýšit navzdory vysokým cenám i naléhání Evropské unie. Naposledy to odmítli v červnu. "Světový trh žádný nedostatek nepociťuje, naopak ropy je na něm přebytek, a navíc vyspělé země mají plné komerční zásobníky," zdůvodnil to tehdy Hamilí.

Také tuzemský analytik Aleš Michl z Raiffeisenbank soudí, že současná produkce ropy vyhovuje těžařům i distributorům - omezená, limitovaná a pečlivě hlídaná, aby nebyla výrazněji vyšší než poptávka. "Přirozeným záměrem politiky OPEC je udržovat ceny spíše vyšší. To, co je Rusko pro trh s plynem, to jsou arabské země OPEC pro sektor ropy," říká Michl.

Na rozdíl od expertů Goldman Sachs se Michl přiklání k názorům jiných analytiků, kteří pro konec letošního roku předpovídají ceny kolem 60 dolarů. "Pokud nenastane nějaká nenadálá událost, situace na trhu by se měla uklidnit," dodává Michl, podle něhož je v zájmu OPEC držet cenu právě na šedesátidolarové hranici.

K současnému napětí na trhu s ropou způsobenému vysokou poptávkou rostoucí globální ekonomiky přispívá značným dílem Čína - má sedmkrát větší dovozy ropy než před deseti lety. Cenou ropy hýbe i světová politika, terorismus a události typu začátku letní motoristické sezony.

Cena kvůli OPEC klesla


Severomořská ropa Brent včera reagovala na názory Hamilího oslabením o procento na zhruba 77 dolarů za barel. Barel americké lehké ropy byl odpoledne k dostání za 75 dolarů, rovněž s jednoprocentním poklesem.

Příčinou pondělního poklesu byla zřejmě i zpráva, podle níž výzkumný odbor OPEC označil jako spravedlivou cenu pro těžaře i odběratele 60 až 65 dolarů za barel. Podle skeptiků však tato vyjádření nebudou mít dlouhodobější dopad, protože na trhu převládá strach z napjaté situace v zásobování.