Pokud projde záměr ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase, jak změnit mateřskou, čeká řadu rodičů velké dilema. Zůstat s dětmi doma kratší dobu za více peněz od státu, nebo déle za menší příspěvek?

Například Šárka Hamanová nyní zvládá péči o půlroční dceru i práci na poloviční úvazek pro lifestylový časopis. Pokud by dnes platilo nové Nečasovo pojetí rodičovských příspěvků, nerozhodovalo by se jí snadno. Zvlášť když takové vážné rozhodnutí nemůže vzít zpět.

"Krátce po porodu dcera pořád spala, dalo by se říct, že jsem se i nudila, říkala jsem si, co všichni s tou mateřskou mají. Pak se ale začala dcera mnohem víc hýbat a všechno je jinak. Zvlášť když je to moje první dítě, tak nevím, co mě s ní čeká třeba za měsíc," říká Hamanová. V podobné situaci jsou tisíce matek.

Mateřská na míru

Právě možnost vytvořit si "mateřskou" na míru ale ministr Nečas považuje za hlavní plus reformy rodičovského příspěvku. "Nikdo matky nenutí, aby se rozhodovaly v půl roce, mohou to odložit na rok a půl dítěte. Hlavní přínos reformy je svoboda volby. Ta taky někdy bolí, je to zkrátka zodpovědnost," říká Nečas.

Teď se matky či otcové mohou o dítě starat doma po dobu čtyř let a stát jim na to přispívá 7582 korun měsíčně. Šárce Hamanové tento starý systém vyhovuje. Ale i ona bude muset po novém roce přemýšlet, jak dál.

Možnosti mají mít rodiče celkem tři.

Buď zůstane jeden z nich doma dva roky a na rodinný účet jim každý měsíc přijde 11 400 Kč. Pokud se bude starat o dítě na plný úvazek po tři roky, dostane 7600 Kč. A pokud budou chtít zůstat u původního čtyřletého konceptu, dostanou jen polovinu dnešní částky, tedy 3800 korun.

Mezi první a druhou "rychlostí" mateřské se rodiče budou rozhodovat v šesti měsících dítěte, mezi druhou a třetí rychlostí budou moci "přeřadit" po roce a půl od narození potomka.

Například rodiče, kteří v roce 2008 budou na mateřské už čtvrtým rokem, se budou muset smířit s tím, že jim stát na tento poslední rok sníží příspěvek o polovinu.

ČSSD: Je to málo flexibilní

Z reformy není nadšená ČSSD. Její stínová ministryně práce a sociálních věcí Alena Čurdová ji považuje za málo flexibilní. "Ty tři čtyři roky by se měly dát rozložit až do osmi let věku dítěte. Rodič tak může být rok doma, nastoupit do práce, a pak se v případě problému vrátit," myslí si Čurdová.

Za dobrou reformu naopak považuje třeba Rút Kolínská, šéfka sítě mateřských center. "Každá alternativa v životě, o níž může člověk rozhodnout sám, je přínos. Dosud v rodičovské nebyla možnost rozhodovat o svém životě. Navíc toto rozhodování není žádnou tragédií, v nejhorším případě se stane to, že zůstane rodič doma a nebude nic ten rok pobírat. Ale o peníze nepřijde, protože je vlastně dostane předem," říká Kolínská.

Podle Nečase na nové koncepci rodičovských příspěvků ušetří stát ve srovnání se současností čtyři miliardy korun.


Mateřská: jak dlouho a za kolik

Doma s dítětem dva roky
Příspěvek na dvouletou "rodičovskou" 11 400 Kč měsíčně.

Doma s dítětem tři roky
Na tříletou rodičovskou bude stát přispívat 7600 Kč měsíčně.

Doma s dítětem na čtyři roky
Na čtyřletou rodičovskou bude poloviční příspěvek než dnes - 3800 Kč.

Související