Rozdíl platů mezi pohlavími se navíc snížil za posledních deset let jen o dvě procenta. Pokladní v supermarketu tak má v EU často méně peněz než její kolega skladník. A zdravotní sestra má zase v naprosté většině zemí nižší plat než policista.

Zprávu včera představil eurokomisař pro sociální otázky, zaměstnanost a rovné příležitosti Vladimír Špidla. "Ženy mají lepší studijní výsledky než muži a na pracovní trh vstupuje více žen s univerzitním vzděláním než mužů," tvrdí Špidla. Přesto rozdíly v platech přetrvávají a takový stav je podle něj absurdní.

Záleží na pozici


"V top managementu už takové rozdíly neplatí, hledí se spíš na kvality a hodnotu manažera," říká Jan Bubeník z headhounterské firmy Bubenik Partners.

Podle něj se ale situace zlepšila až během posledních pěti let. "Společnost dospěla díky privatizaci a vstupu zahraničních firem na trh," dodává Bubeník. Na nižších pozicích však stereotyp stále přetrvává. "Někdy je pro klienty mentálně těžší dát ženám více peněz než mužům," vysvětluje Bubeník.

Mladší se bát nemusí


Podle studie centra Gender Studies se ale s platovou diskriminací setkávají spíš starší ročníky. "U pracovníků pod 25 let je potenciální rozsah diskriminace velmi nízký.

To může být zapříčiněno změnou způsobu odměňování mladých nebo tím, že ženy většinou ještě nenastoupily na mateřské dovolené," říká Linda Sokačová z Gender Studies. Rozdíly jsou podle Sokačové dány tím, že ženy pracují častěji v nízkopříjmových profesích. "Dvě třetiny rozdílu jdou ale na vrub platové diskriminaci nebo nepostiženým rozdílům v produktivních charakteristikách," dodává Sokačová.

Česko není ale žádnou výjimkou. Podobně na tom jsou i Německo, Slovensko nebo Velká Británie.

Gender Studies vyhlašuje každoročně soutěž o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi. "Hlásí se nám především velké a zahraniční firmy. Loni zvítězila firma Air Products před Microsoftem a IBM," říká Sokačová.

Všem zúčastněným firmám centrum vypracuje analýzu jejich přístupu k zaměstnancům. "Zajišťujeme tak společnostem zpětnou vazbu a leckdy s nimi i dál spolupracujeme například jako konzultanti," dodává Sokačová.

Zvýhodníme férové firmy


Evropská sdružení zaměstnavatelů však tvrdí, že přímá diskriminace v zaměstnání už prakticky neexistuje.

Podle úředníků však platové rozdíly mezi pohlavími stále přetrvávají. Český eurokomisař chce tlačit na státy EU, aby přinutily zaměstnavatele odměňovat obě pohlaví stejně.

Jednou z možností je například zvýhodňovat firmy, které to už dělají. K tomu se chystá například Itálie.

Příští rok ale prý Brusel možná přijde s konkrétnějšími návrhy. Mohlo by jít například o opatření, podle kterého by veřejnou zakázku získala jen firma, kde by obě pohlaví měla na srovnatelných pozicích shodný plat.

Základ je v rodině


Podle Špidly ale může začít změna už v rodinách. Evropští muži totiž prý věnují například úklidu nebo péči o děti jen sedm hodin v týdnu.

Ženy zaměstnané na plný úvazek ale stráví prací doma průměrně 24 hodin týdně. S polovičním úvazkem dokonce úvazek 35 hodin týdně.

"Vyzývám proto muže: Není možné snížit rozdíl v odměňování, pokud nebudeme více pomáhat doma," řekl Špidla.


O kolik víc berou muži než ženy v EU

(průměrná hodinová mzda, rok 2005)
Průměr EU 15 %
Estonsko 25 %
Kypr 25 %
Slovensko 24%
Německo 22 %
Británie 20 %
Finsko 20 %
Česko 19 %
Dánsko 18 %
Nizozemsko 18 %
Rakousko 18 %
Lotyšsko 17 %
Bulharsko 16 %
Švédsko 16 %
Litva 15 %
Lucembursko 14 %
Rumunsko 13 %
Španělsko 13 %
Francie 12 %
Maďarsko 11 %
Polsko 10 %
Irsko 9 %
Itálie 9 %
Portugalsko 9 %
Řecko 9 %
Slovinsko 8 %
Belgie 7 %
Malta 4 %
zdroj: Zpráva eurokomisaře Vladimíra Špidly