Daňoví experti ODS splnili úkol svého šéfa Mirka Topolánka: našli takovou změnu vládní reformy, která vychází vstříc požadavkům stranického "rebela" Vlastimila Tlustého, ale na druhé straně nepřináší dramatický propad v příjmech státního rozpočtu. Znamená to však, že žádné razantní snižování daní nebude. To potvrzují i výpočty ministerstva financí, které včera ODS dostala.

Daně klesnou postupně


"Máme variantu, která je přátelštější ke státnímu rozpočtu. Podle ní by byl výpadek příjmů státního rozpočtu v příštím roce necelých devět miliard," řekl poslanec Michal Doktor, který vede expertní skupinu ODS.

Návrh na dodatečné škrty státních výdajů ve výši 8,8 miliardy korun už ministerstvo financí připravuje. Nový návrh ODS znamená, že daně klesnou ve dvou krocích - v roce 2008 a 2010. Firemní daně se tak postupně sníží na 21 a 19 procent a daně občanů na 13,5 a 12,5 procenta. Lidem se přitom bude do daňového základu počítat mzda i odvody na sociální a zdravotní pojištění. Tato verze je mnohem blíže daňovým návrhům, které obsahuje Topolánkův reformní batoh, než představám Tlustého o rovné dani. Otázka tedy je, jak se zachová právě Tlustý. Navíc ODS už nechce podpořit ani jeho návrh, aby se odložilo zavedení "stropu" na odvody sociálního a zdravotního pojištění. "Musíme se držet toho, co schválila vláda," uvedl Doktor.

Lidovci varují


ODS čekají potíže i s koaličními partnery. "Jestli padne požadavek části ODS na liberálnější nastavení daní, pak někdo, třeba já, předloží návrh, který půjde opačným směrem," říká lidovec Jan Kasal.

Dlouho byla ve hře ještě jedna varianta, jak změnit daňovou část vládní ekonomické reformy. Znamenala by ale propad rozpočtových příjmů až o dvě desítky miliard. Vláda by musela škrtat ve výdajích jednotlivých ministerstev. Menší koaliční partneři by byli jistě proti tomu, aby se úspory hledaly v jejich resortech a dohodnout se na tak vysokých úsporách by zřejmě nebylo možné ani v ODS.

Tato druhá verze, při níž by podniky ze svých zisků státu odváděly 19 procent a stejnou sazbou by byla zdaněna i hrubá mzda občanů, by také znamenala výrazné snížení některých odečitatelných položek. A to základní slevy na dani, která platí pro každého daňového poplatníka, slevy na dítě nebo slevy na manželku či manžela, kteří nemají žádný příjem. Už předem je jasné, že návrhy, které by "poškodily" rodiny s dětmi, by nebyly průchozí u lidovců.

Topolánkův paradox


V ODS se vede už několik týdnů boj o to, co má strana vlastně navrhovat. Paradoxem zůstává, že premiér Mirek Topolánek hájí na jedné straně vládní návrh a na straně druhé se podílí na změně daňové části reforem skupinky vzbouřenců. Poslanec ODS Doktor předpokládá, že nejprve se bude o obou navržených variantách diskutovat uvnitř ODS. Na začátku srpna by pak ODS definitivní pozměňovací návrh předložila partnerům.

"Budou v něm navrženy i další nutné rozpočtové škrty, návrh musí dodržet celkovou výši výdajů, které schválila vláda," říká Doktor.

Jasné je i to, že padá návrh Vlastimila Tlustého, který chtěl odložit zastropování odvodů ze sociálního a zdravotního pojištění. Nebyl totiž průchozí ani v samotné ODS.