Dostudovat vysokou školu, nebo si založit rodinu? Dilema mnoha vysokoškoláků, kterým by se již brzy nemuseli trápit. Na českých univerzitách by totiž mohly vznikat první mateřské školy. Do nich by mladí lidé "odložili" své děti a plně se věnovali studiu.

"Školky by byly pro zaměstnance a studenty zdarma. Děti by měly i výuku, kterou by v rámci praxe mohli vést studenti pedagogických fakult," říká Simona Weidnerová z Analyticko-koncepčního odboru ministerstva školství. Právě to nyní na koncepci školek pracuje. "Není to ale nařízení. Školy se mohou rozhodnout," upozorňuje Weidnerová. Ministerstvo školství se řídí nedávným doporučením Evropského parlamentu: pomozte vysokoškolákům studovat a přitom si i zakládat rodiny. Podle statistik totiž ve vyspělých zemích EU porodí až 40 procent žen první dítě před ukončením studia.

"O vzniku školek chceme ještě jednat. Pro univerzity by to mohla být finanční zátěž," myslí si Ján Říha ze Studentské komory Rady vysokých škol. I univerzity jsou zdrženlivé. "Je to nákladné, pokud by to mělo být i se vzděláváním," říká Richard Hindls, rektor VŠE v Praze. Dotace na dítě ve školce nyní přijde zhruba na 12 tisíc korun ročně.

"Školy by měly například daňové úlevy, peníze mohou získat i ze sponzorských darů," podotýká Weidnerová. Prozatím vysoké školy pro studenty s dětmi zřizují dětské koutky.

"Samozřejmě se snažíme vyjít studentům vstříc a alespoň jsme na škole zřídili hlídací koutky či prostory, kde mají matky možnost si děti přebalit nebo nakojit. Škola má také bezbariérové vchody pro vjezd kočárků," podotýká rektor Vysoké školy ekonomické v Praze Richard Hindls. Podobnou pomoc studentům nabízí i Fakulta sociálních studií na Masarykově univerzitě v Brně. Zde funguje dětský koutek, který mohou využívat zdarma studenti i zaměstnanci všech brněnských vysokých škol. Děti studentům pohlídají dobrovolníci.

Bydlení s dětmi na kolejích


Školky či dětské koutky na univerzitách v zahraničí nejsou žádnou výjimkou.

"Je také běžné, že studenti takový přístup pak škole vrátí. Když jim umožní studovat a zároveň mít rodinu, přispívají pak zpětně dárcovskými dary," podotýká Simona Weidnerová z Analyticko-koncepčního odboru ministerstva školství.

Studenti s dětmi využívají v zahraničí také výhodné bydlení pro rodiny. Například Velká Británie má propracovaný systém studentských kolejí a ubytoven, kde posluchači univerzit mohou bydlet v páru s dětmi.

Za dvoupokojový byt s kuchyní zaplatí v Londýně za měsíc v průměru 500 liber (zhruba 20 tisíc korun), což je na místní poměry dobrá cena. Nájmy jsou zde v průměru i dvakrát vyšší.

"V Česku se zatím o kolejním bydlení pro rodiny neuvažuje," dodává Weidnerová.