Podnikatelé získali prodejem svých firem okolo miliardy dolarů


Prodej tuzemských společností zahraničním vlastníkům v posledních měsících graduje. Odborníci z investičních bank odhadují, že čeští podnikatelé vydělali za první pololetí na prodeji svých firem více než 50 miliard korun. Počet prodejů navíc stále stoupá.

Největší část tvoří "obchod roku", kterým je prodej 51 procent akcií společnosti PPF italské Generali za 1,1 miliardy eur (31 miliard korun).

Zbylých více než 20 miliard korun získali menší či střední podnikatelé, kteří se zbavují svých podniků, jež začali budovat po roce 1989. Velký zájem je o podniky z nyní oblíbených oborů, jako jsou informační technologie, energetika či doprava a logistika.

Na Evropu nestačíme


"Poptávka po těchto firmách začala růst loni. A letos se tempo prodejů neustále zvyšuje. Odhaduji, že čeští podnikatelé vydělali na prodeji svých firem až 20 miliard korun. Naše společnost letos pomohla uskutečnit třikrát více obchodů než ve stejném období loňského roku," konstatoval výkonný ředitel Patria Finance CF Tomáš Klápště. Domnívá se, že majitelé firem potřebují k rozvoji kapitál. Častým důvodem prodeje bývá, že majitelé nemají svůj podnik komu předat.

Na rozdíl od loňského roku, kdy se podle studie poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers uskutečnily fúze a akvizice za 124 miliard korun, převládají letos prodeje malých společností za 200 až 500 milionů korun. Právě tyto firmy nejvíce narážejí na silné zahraniční konkurenty.

"Letos již majitelé firem vydělali na prodeji desítky miliard korun. Jen počet transakcí, které jsme udělali my, meziročně stoupl o 30 procent," uvedl spolumajitel brokerské společnosti Wood & Co. Vladimír Jaroš. Více než 90 procent lidí, kteří v současné době prodávají své firmy, dosáhlo podle něj svého maxima.

"Vyplnili svůj prostor, ať již v rámci kraje, Česka či regionu, a dál nemohou. Pokud se firma při současné rychlosti technologického rozvoje nevyvíjí, začne do tří let ztrácet trh," dodal Jaroš.

Shodné motivy uvádějí i majitelé a ředitelé firem, které letos změnily vlastníky. "Na českém trhu jsme již příliš expandovat nemohli. Řada místních zákazníků to od nás dokonce vyžadovala. Díky vstupu zahraničního kapitálu máme připravené peníze, které můžeme využít hned, jak se naskytne příležitost k rozvoji," uvedl předseda představenstva logistické společnosti C. S. Cargo Tomáš Faller.

Její část koupila italská banka UniCredit. Zatímco dosud firma vydělávala v Česku, letos by již významná část jejích tržeb měla podle Fallera pocházet ze zahraničí.

Nového vlastníka má také architektonický ateliér Helika. Češi, kteří byli generálním projektantem Sazka Areny, si od německé společnosti Obermeyer slibují lepší přístup k velkým zakázkám.

Zájemci také z Polska


Kupci českých firem se již nerekrutují pouze ze západoevropských či asijských společností, jež mají nadbytek hotovosti.

"Silnou poptávku jsme zaznamenali z východu - například z Polska či Ruska. Polské podniky mají díky prostředkům získaným na tamní burze dostatek kapitálu pro regionální expanzi," potvrdil předseda představenstva investiční banky CA IB Věslav Michalik s tím, že podle jeho odhadu přesáhly obchody s českými firmami miliardu dolarů. V Polsku je burza běžným nástrojem k prodeji části firmy, v Česku zatím mnoho společností na burzu nepřišlo. Brokeři však odhadují, že tento způsob prodeje, který v minulosti zvolili majitelé Zentivy či společnosti Pegas Nonwovens, využije do konce roku několik dalších subjektů.