Cenou se bude zabývat i antimonopolní úřad


Česká energetická burza si bude muset v Bruselu obhájit stanovení pevné ceny elektřiny pro příští rok. Evropská komise totiž hodlá posoudit, zda o víkendu oznámené určení jedné ceny odpovídá pravidlům pro fungování vnitřního trhu EU. Pokud Česko šetření nevyhoví, zahájí proti nám řízení pro porušení evropského práva. To může skončit až u soudu v Lucemburku a následně vysokou pokutou.

Elektřina pro velké odběratele meziročně zdraží o 14 procent na více než 50 eur za megawatthodinu. Domácnosti zaplatí podle odhadu o deset procent více, než letos.

"Stanovení ceny hodláme prošetřit. Záleží hlavně na důvodu, který k tomu v Česku vedl, a ten zatím oficiálně neznáme," řekl HN Ferran Tarradellas Espuny, mluvčí eurokomisaře pro energetiku Andrise Piebalgse.

O fixaci nepadlo slovo


Cenou se s největší pravděpodobností bude zabývat také český antimonopolní úřad. "Burza s námi nový systém konzultovala. Ptali se nás, jestli je problém, když se bude prodávat elektřina na dvouleté kontrakty. Dosud se obchodovalo na rok. To problémem není. O fixaci ceny však nepadlo ani slovo. Pokud ji opravdu stanoví, tak se tím budeme zabývat," řekl HN předseda úřadu Martin Pecina.

Systém prodeje elektřiny v Česku i stanovování její ceny prochází v těchto dnech výraznou obměnou. Dosud se cena proudu odvíjela především od výsledku aukcí, které dělal dominantní tuzemský výrobce ČEZ. Cena každoročně rostla, neboť se český trh postupně přibližuje německému.

Od 17. července však v Praze začne fungovat energetická burza, na které se bude s proudem volně obchodovat. Cenu pro první rok se však vedení burzy rozhodlo stanovit pevně.

"Chceme předejít možným výkyvům ceny, které by mohly po spuštění obchodů nastat," uvedl k tomu generální sekretář burzy Petr Koblic. Dotaz z Evropské komise zatím neobdržel. "Dosud jsme s nimi o tom nejednali," dodal.

Koblic: Trh funguje


Podle Espunyho není Brusel principiálně proti fixaci cen. "Cenový strop se ale musí odvíjet od situace na trhu, nemůže ho jen tak stanovit nějaká instituce," řekl Espuny. "Musí být také splněny dvě podmínky - zajištění takzvané univerzální služby, tedy že proud bude dostupný všude, a ochrana nejzranitelnějších zákazníků. V opačném případě může být regulace cen nelegální," dodal.

Tyto dvě podmínky nesplnily například Francie a Španělsko, proti nimž komise již zahájila trestní proceduru. Ty údajně svou univerzální regulací cen za energie poškozují nejchudší zákazníky na úkor nejbohatších. To se týká jak podniků, tak domácností.

Podle Koblice s tím však Česko mít problém nebude. "Kontrakt, který obchodníci uzavřou, je dvouletý. Pevně stanovená je pouze cena na příští rok, v roce 2009 ji určí trh. Nedojde tedy k situaci, že bychom nějakým způsobem upravovali trh, tedy ovlivňovali nabídku nebo poptávku," dodal Koblic s tím, že hodlá Evropské komisi nový systém vysvětlit.