Rakušané využívají majetek, který jim nepatří


Zaplaťte, nebo jdeme k soudu, v tuto ostrou výzvu vyústila spolupráce budovatelů mýtného systému v zemi. Česká firma Eltodo se chystá obvinit rakouskou společnost Kapsch jako generálního dodavatele systému z bezdůvodného obohacování v řádu stovek milionů korun. Vyplývá to z dokumentu, který mají Hospodářské noviny k dispozici.

Dosud pro mýtné brány firma Eltodo postavila 148 pevných přípojek elektrické energie. Společnost Kapsch je ale nepřevzala a nezaplatila.

"Dodávky, které přebíráme od našich subdodavatelů a jejich dodavatelů, musí být v náležité kvalitě a s potřebnou dokumentací. Pak není problém cokoliv převzít," uvedl mediální zástupce společnosti Kapsch David Šimoník.

Pevné přípojky, stavěné pro firmu Kapsch, tak i nadále patří firmě Eltodo. "Pevné přípojky jsou účetně stále naším majetkem," konstatoval Jindřich Hess, ředitel firmy Eltodo. Dál se však k přípravě žaloby odmítl vyjádřit s tím, že nebude komentovat vztahy mezi společnostmi.

Eltodo může u soudu uspět


Pevné přípojky proudu umožňují fungování mýta, což společnosti Kapsch přináší profit.

"Veškerých příjmů dosažených při používání těchto částí díla bylo dosaženo s použitím cizí věci, tedy neoprávněně, a z toho důvodu je třeba na takové příjmy nahlížet jako na bezdůvodné obohacení," stojí ve výzvě právníků Eltoda, adresované začátkem června společnosti Kapsch.

"Pokud někdo má prospěch z majetku někoho jiného, aniž by vztahy mezi nimi byly smluvně vymezeny, dopouští se bezdůvodného obohacení, a vlastník majetku má nárok na adekvátní výnos," uvedl advokát Zdeněk Karfík, specialista na obchodní právo. Podle jeho názoru může Eltodo u soudu se žalobou uspět.

Pevných přípojek postupně přibývá, a tím se zvětšuje i "dlužná" částka. Sumu nyní právníci společnosti Eltodo odhadují na sto i více milionů korun. Na mýtném se od 1. ledna vybraly 2,7 miliardy.

Mělo by se jednat


Firma Kapsch na výzvu právníků firmy Eltodo nechce reagovat.

"Nemůžeme komentovat obchodní vztahy mezi soukromými společnostmi. O neoprávněném obohacení nemůže být řeč, jde o zavádějící interpretaci," uvedl Šimoník. Společnost Kapsch podle něho neodmítá jednat s žádnými svými dodavateli či subdodavateli.

Krok Eltoda je reakcí na požadavek Kapsche na zaplacení pokuty 150 milionů korun za zpoždění prací. Eltodo mělo předat pevné přípojky proudu do konce minulého roku. To firma nestihla, jako zdroj použila dieselagregáty a tím vznikly mimořádné náklady. Kapsch jejich úhradu požaduje po Eltodu, to však chce, aby část zaplatili i Rakušané.

Žalobu na Kapsch za bezdůvodné obohacování považují právníci firmy Eltodo za krajní možnost. Chtějí hlavně jednat a dohodnout se bez zásahu soudu.