Akciové fondy lidem vydělávají. Zatímco loňský rok pro ně nebyl nijak oslnivý, letos už opět nabízejí dvojciferné zisky. V útlumu jsou naopak fondy dluhopisové. Tvrdou ránu jim zasadilo posledních pár týdnů, kdy ceny dluhopisů začaly výrazně klesat. Mnoho těchto fondů je tak meziročně ve ztrátě.

Dvakrát tolik, co loni

Největší akciový fond, do něhož lze investovat v českých korunách - ING akciový za celý loňský rok vydělal 10 procent. Za letošní první pololetí už má zisk dvojnásobný.

Úplně nejlépe je na tom z korunových fondů fond AKRO nových ekonomik - ten za posledních dvanáct měsíců vydělal investorům skoro padesát procent. "Nebojíme se investovat do exotických trhů, ať už v Asii, Jižní Americe nebo východní Evropě," vysvětluje úspěch fondu jeho portfolio manažer Jeremy Monk.

On i další manažeři akciových fondů těží z vysokého růstu cen světových akcií, které ženou vzhůru fúze a akvizice, ale i přebytek peněz na trzích a všeobecná investiční euforie. K tomu přispívají také samotné fondy - čím více do nich nalévají investoři peněz, tím mají k dispozici více prostředků, které musí do akcií investovat, a ceny pak rostou. Letos se navíc nedostavil prudký pád akciových trhů jako počátkem loňského léta.

Analytici jsou optimističtí i ohledně dalšího růstu akcií, a tím i výnosů těchto fondů.

"Firmám se daří zvyšovat zisky a jejich cenné papíry jsou ve srovnání s růstem ziskovosti pořád levné. Nebojím se tedy vytvoření nějaké bubliny jako v roce 2000, kdy se začaly prudce řítit dolů akcie technologických firem v USA," říká šéf kolektivního investování ČSOB Jan Barta. "Výkyvy cen se ale mohou dostavit. Nezapomínejme, že jde o dlouhodobou investici," varuje Monk.

Díky tomu, že přestala posilovat česká koruna, staly se pro Čechy atraktivnější i fondy, kam je třeba investovat v eurech či dolarech. Dokud koruna sílila, brala totiž lidem zisky. Teď je tomu naopak.

Investice v eurech, která vynesla od začátku roku 20 procent, se tak díky oslabení koruny pro českého investora ve skutečnosti zhodnotila o 25 procent.

Dluhopisy brzdí růst sazeb

Kdo však svěřil své peníze dluhopisovým fondům, radovat se nyní nemůže. Od začátku roku podle Asociace fondů a asset managementu (AFAM) průměrně vydělaly něco málo přes procento.

Důvodem jsou rostoucí úrokové sazby. Ty zvyšuje jak Evropská centrální banka (ECB), tak Česká národní banka (ČNB). Když rostou úroky, klesá přitom cena dluhopisů a fondy přicházejí o majetek.

"Ceny dluhopisů šly dolů hlavně v posledních týdnech. Ta razance nás samotné překvapila," říká Ondřej Matuška z investiční společnosti Conseq.

České dluhopisy se propadly výrazněji než dluhové cenné papíry v eurozóně, a to přesto, že úroky ECB jsou na čtyřech procentech výrazně vyšší než u nás.

"Investoři si uvědomili, že ČNB bude možná muset zvyšovat úroky více, než se původně čekalo. To srazilo cenu dluhopisů," dodává Matuška.

ČNB zvýšila v květnu úroky na 2,75 procenta - letos se čeká ještě jedno nebo dvě zvýšení. Někteří experti však mluví o tom, že by už v červenci mohly sazby vzrůst až na 3,25 procenta.

Podle Barty by však už ceny u dluhopisů s delší než pětiletou dobou splatnosti měly začít zase růst. Očekávání ohledně dalšího vývoje sazeb jsou totiž do cen už promítnuta, a problémy by pak způsobilo jenom nějaké překvapení.

S tím souhlasí i Matuška. "Změny v cenách a výnosech dluhopisů vlastně vývoj úrokových sazeb předbíhají. V současnosti už tak reagovaly na chystané zvýšení úroků o 0,75 procentního bodu," uvedl Matuška.

Vliv může mít i politika

Roli "překvapení" může ale sehrát politická situace. Pokud by nebyla schválena reforma veřejných financí, trhy budou čekat vyšší růst cen, a tím i vyšší úroky, což dluhopisům uškodí.

Češi z dluhopisových fondů v rámci AFAM stáhli za poslední tři měsíce přes půl miliardy korun.

Nejvíce naopak nalili do fondů zajištěných. A to i přesto, že jejich výnosy nejsou nijak slavné. Češi totiž slyší na slovo jistota. Za jistý výnos jsou ochotni vzdát se i vyšších zisků.

"Když se ptám lidí, nemají žádný racionální důvod, proč investují zrovna do zajištěných fondů. Jde čistě o psychologii. Podle mě ještě dlouho potrvá, než se Češi naučí investovat takovým stylem jako na Západě," podělil se o své zkušenosti Barta. Zajištěné fondy získaly od začátku letošního roku už 11 miliard korun. Celkově do fondů přiteklo 15 miliard "čistého".

HN_070703_19a.gif