Obejít, uplatit, zmanipulovat se dá každé výběrové řízení, myslí si podnikatelé, kteří v exkluzivní anketě Hospodářské komory popisovali své zkušenosti s korupcí.

HN proto sestavily přehled způsobů, jak se soutěže v Česku obcházejí.

Pohádková inspirace


Rozhoduje náhoda, nezáleží ani na známostech, ani na výši úplatků. Losování prý zkrátka nejde zmanipulovat. Omyl.

Když detektivové z protikorupční služby před pár týdny spustili razii na ministerstvu obrany, při jedné z domovních prohlídek objevili zvláštní losovací zařízení. Jak pak vtipkovali, bylo podobné tomu z pohádky, v níž se železné jablko dokutálí k princi, který má v botě magnet. Objevené losovací zařízení se totiž skládalo z losovací krabice a zmagnetizovaných karet, které obdržely ty firmy, jež měly veřejné zakázky za stovky milionů korun na opravy armádních budov dostat.

Možná obdobný losovací trik pomohl i při hledání stavební firmy, která buduje multifunkční halu v Karlových Varech. Mírně řečeno, losování trvalo podle videozáznamu podezřele dlouho. Na rozdíl od armádních zakázek ale nezpochybnitelný důkaz chybí. "Pídil jsem se po losovacích kartách, ale ztratily se," říká zastupitel Jiří Kotek, který videozáznam v radničních dokumentech objevil a zveřejnil. Nemusel být ovšem nutně použit magnet, triků je spousta. "Udělá se zářez na kartičce, použije se různá kvalita papíru. Při nedávném protestu přinesli organizátoři na náměstí stejný kyblík a pak vytáhli přesně to, co si řekli. A ani jim to netrvalo tak dlouho," vypráví Kotek, jehož nyní vyšetřuje policie kvůli tomu, že záznam zveřejnil.

Imunní proti korupci přitom nejsou ani advokátní kanceláře, které výběrová řízení organizují. Ukázalo se to, když se prodával dvousetmilionový majetek ivančické firmy Ivacar service. Díky policejním odposlechům se zjistilo, že vítěz soutěže uplatil kancelář, aby rozlepila obálku konkurence a jeho vlastní poté navýšila. Trest pro korupčníka? Podmínka a pokuta 150 tisíc korun. Téměř k "dokonalosti" dovedla tuto metodu společnost Tender, která pro radnice po celé zemi organizovala soutěže na veřejné zakázky. Zaplatit si podle nepravomocného rozsudku nechala dvakrát. Jednou od měst, podruhé inkasovala úplatek od stavebních firem, které zakázku chtěly. Tender pak nastavil parametry v konkurzu tak, že nikdo jiný vyhrát nemohl.

Jen drobné


Jenže kauzy Tender, Ivacar či úplatkářství na obraně jsou výjimečné, málokdy se podaří získat jednoznačné důkazy o úplatcích. Zpravidla zůstává jen u podezření. Jako například na radnici městské části Brno-střed. Tamní radní rozdali za čtvrt roku zakázky za více než pět milionů korun. Nabídku předložila vždy jen jedna firma, která vzápětí zakázku i dostala. "Zákon sice porušen nebyl, systém, jakým se zakázky přidělovaly, ale zcela jednoznačně indikoval korupční prostředí," je přesvědčen zastupitel ze Strany zelených Svatopluk Bartík.

Policii se daří obdobné korupční případy rozplést zpravidla jen tehdy, má-li interní informace. Musí tedy spoléhat na to, že někdo z korupčního prostředí začne mluvit. "Bohužel si policie dnes neškolí žádné agenty, kteří by dokázali do obchodní sféry proniknout," říká detektiv, který se podílel na velkých protikorupčních raziích. V současnosti Útvar speciálních činností vychovává jen policisty, kteří dokážou proniknout do kriminálního polosvěta. Při takzvaném předstíraném převodu například nakupují drogy nebo zbraně. "Aby se mohli pohybovat v korupčním prostředí, musí vypadat jinak a hlavně musí rozumět ekonomice," dodává už citovaný důstojník.


Seriál HN


Korupce v Česku

Úterý 3. 7.
O zemích, kde je korupce nejnižší
Středa 4. 7.
Zkušenosti firemních nákupčích
Pondělí 9. 7.
Jak dál v Česku

Uplácí se téměř všude, vyplývá z anket

"Při dodávkách hudebních nástrojů do státem placených orchestrů."
"Při dodávkách hudebních nástrojů na konzervatoře páni učitelé vyžadují provize za doporučení hudebního nástroje."
"Lze koupit doklad o vzdělání, používat akademický titul."
"Výrobci léků běžně pořádají semináře v cizině, pokud předepíšete dost jejich preparátů."
"Uplácí se i za přijetí dítěte do mateřské školy."
"Na některých školách se ředitelé ptají: Kolik dáte, když vás necháme fotografovat žáky?"
"Za "šetrné" provedení operace kolena jsem byla žádána o "příplatek" 7 tisíc korun k již předtím domluveným dvěma tisícům za "nadstandard"."
"Je možné za peníze nastoupit na vysokou školu, a to i při velice slabém výsledku při přijímacích zkouškách."
"Dvě reklamní agentury mi nezávisle na sobě nabízely měsíční apanáž, pokud bych zadával zakázky u nich."
"Korupce při výběrových řízeních na obraně a financích."
"Zapsání do katastru nemovitostí v rekordním čase za úplatu."
"Zprostředkování odkoupení dluhu z Konsolidační banky."
"Při kontrole České obchodní inspekce byl požadován úplatek formou "Nemám na vánoční dárky, jsem samoživitelka"."
"Úplatky u Celní správy za odbavování a proclívání zboží."
Zdroj: Anonymní ankety HN a Hospodářské komory ČR