Prezident Václav Klaus se podle svých slov globálnímu oteplování začal věnovat až na konci loňského roku. Nejprve to měl být pouze komentář do novin, nakonec vznikla kniha. Během šesti měsíců se nejen v Evropské unii stal pojmem a také rebelem. Naposledy jej v sobotu napadl Wilfried Martens, předseda Evropské lidové strany, která sdružuje pravicové a středové strany Evropského parlamentu. "Český prezident je strašná výjimka mezi hlavami států v Evropě. Nejsme moc nadšeni tím, že Václav Klaus popírá existenci klimatických změn," řekl.

Tuto kritiku však Klaus odmítá: "Mluvíme o slupičce politiků, kteří maximalizují své potenciální politické preference a kteří si myslí, že je pěkné, když se zastávají životního prostředí. Ale politici, to je taková nešťastná skupinka lidí," uvedl prezident na sobotním Fóru Hospodářských novin.

Klausova argumentace je založená na jednoduché myšlence - globální oteplování je mýtus. Výkyvy teplot na světě jsou běžné a v průběhu uplynulých století byly na Zemi teploty mnohem vyšší i nižší. Strašení klimatologů, že teplota na světě roste a ledovce se rozpouštějí, odmítá.

"Víte, jak se měří průměrná teplota na světě? Je to součet nejvyšší a nejnižší dosažené teploty za den, sečteno, děleno dvěma. Nemusíme nikdo být velcí fyzikové, abychom věděli, že mezi těmito dvěma extrémy může dojít k nejrůznějšímu vývoji. Průměr je strašlivě ošidná hodnota," uvedl.

Toto tvrzení doprovodil citací jednoho z amerických klimatologů: "Průměrná teplota, s tím na mě vůbec nechoďte. To má asi stejný význam jako průměrné telefonní číslo."