Teorie, že naše modrá planeta se otepluje, neboť produkujeme příliš oxidu uhličitého, je velkým švindlem. Globální oteplování neexistuje, a i kdyby existovalo, člověk za něj nemůže. To je hlavní sdělení britského více než hodinového filmu The Great Global Warming Swindle. Film nemá hodnotu dokumentu, slouží jen jako nástroj ke sdělení jedné informace. Receptory jsou vědci z celého světa, kteří jednohlasně informaci potvrzují a rozvádějí.

O filmu se však ani nedá říct, že by byl tendenční. Nevytváří ani zdání "objektivního" posouzení problému. Diváci buď musejí sofistikovaně sděleným informacím věřit, nebo je odmítnout. Posoudit, zda jsou měření a závěry vědců pravdivé, nelze. Film se setkal s poměrně silnou kritikou právě pro svoji nevyváženost a účelovost. Prezident Václav Klaus ale kritiku filmu ostře odmítá. "Dostáváme se do tak bláznivého světa, že pustit tento film je předem diskreditováno našimi médii, aniž jej někdo viděl. Nikdo nediskredituje nejneuvěřitelnější škvár lidské historie, což je ten film Al Gora," uvedl Klaus na představení filmu v Karlových Varech.

Film bývalého amerického viceprezidenta Al Gora totiž rovněž sděluje jedinou informaci: Země se otepluje, je to velký problém.

Podvedení vědci

Film The Great Global Warming Swindle vyvolal velmi rozporuplné reakce i v zahraničí. Natočil ho britský dokumentarista Martin Durkin. Letos na jaře ho uvedla britská televizní stanice Channel 4 a okamžitě se ozvala kritika za údajnou manipulaci s rozhovory a podvody vůči interviewovaným.

"Někteří vědci vystupující v pořadu obvinili autora z falšování údajů a jejich výpovědí," řekl Vojtěch Kotecký z ekologické organizace Hnutí Duha, která zastává opačné postoje než autor dokumentu.

"Angličtí novináři navíc zjistili, že režisér pochází z okruhu bývalého časopisu Living Marxism. Měsíčník vydávala britská Revoluční komunistická strana. Living Marxism mimo jiné tvrdil, že zprávy o genocidě ve Rwandě nebo internačních táborech v Bosně jsou jen konspiračním komplotem médií," upozornil Kotecký.

Faktem je, že například oceánograf Carl Wunsch, který v dokumentu vystupuje, obvinil autora filmu z manipulace s jeho názory. Natočený rozhovor podle něj sestříhal tak, že vědec vystupuje, jako by prezentoval opačný názor, než který zastává. Dalším z údajně oklamaných je dánský vědec Eigil Friis-Christensen, který ve snímku také vystupuje. Po odvysílání vydal prohlášení, kde autora obvinil z falšování údajů.

Klaus: Jako za komunismu

Film The Great Global Warming Swindle vyhovuje názorům prezidenta Václava Klause. Proto ho uvedl už ve čtvrtek, kdy projekci zorganizovalo s ním spřízněné Centrum pro ekonomiku a politiku. Klaus v souvislosti s dokumentem varoval před hysterií, která se podle něj vytváří kolem globálního oteplování. Řekl, že jednostranná kampaň kolem tohoto tématu mu připomíná obdobné "masáže" za komunismu. "To není bagatelizace komunismu, jak se mi pořád snaží někdo předhazovat, jen připomenutí, že ty metody a techniky a zamlčování protiargumentů už tady byly," prohlásil Klaus. Soudí, že tato hysterie ohrožuje svobodu a demokracii. "Jde o hodně," dodal.

"Film ve zhuštěné zkratce odhaluje pravdu o důvodech a pozadí současné celosvětové hysterie kolem údajného vlivu člověka na tzv. globální oteplování. Na nezpochybnitelných faktech odhaluje, že jde ve skutečnosti o navýsost politickou, nikoli ekologickou záležitost," napsal o dokumentu, který neobsahuje protinázor, Klausův mluvčí Petr Hájek v MF Dnes.

Související