V Česku se schyluje k velké právní bitvě o uhlí. Polostátní energetická společnost ČEZ, jež dva roky marně jedná s Mosteckou uhelnou společností o dodávkách pro svou elektrárnu v Počeradech, se včera rozhodla žádat surovinu v hodnotě kolem sta miliard korun soudní cestou.

Důvodem rozbíhající se obchodní pře, jaká u nás nemá obdoby, jsou limity na těžbu hnědého uhlí v severních Čechách.

Platné limity? Žádné uhlí!


"Těžaři prakticky podmínili dodávky uhlí pro Počerady zrušením limitů," řekl HN výkonný ředitel ČEZ Daniel Beneš. Podle něho žádala uhelná firma, aby ČEZ u politiků prolomení limitů prosadil. Když se to nepovedlo, zpochybnili těžaři dva roky starou předběžnou smlouvu, která počítala s uzavřením kontraktu na dodávky uhlí pro Počerady až do roku 2055.

"Do návrhu na definitivní kontrakt dali nepřijatelné požadavky. Třeba že když stát nezruší limity ještě letos, dlouhodobý kontrakt se ukončí," řekl Beneš. Podle něho má proto zasáhnout soud: "V pátek na Mosteckou uhelnou dáme žalobu. Chceme, aby soud dlouhodobou smlouvu na dodávky uhlí mezi námi a Mosteckou potvrdil."

Bez dlouhodobého kontraktu na uhlí nemůže ČEZ v Počeradech rozjet jednu ze svých největších investic. Místo dožívající staré elektrárny tu chce stavět za 70 miliard korun nový zdroj o výkonu 1300 megawattů (to je více, než má jaderná elektrárna v Temelíně). Právě kvůli tomuto projektu uzavřel s Mosteckou předloni předběžnou smlouvu na dodávky do roku 2055.

Podle lidí z ČEZ začali těžaři původní dohodu zpochybňovat poté, co se spolumajitelem dolů stal loni na jaře kontroverzní finančník Pavel Tykač.

Povolit těžbu za limity na Mostecku znamená vystěhovat dvě vesnice, jejich obyvatelé se tomu brání. Zatímco předchozí vláda ČSSD s těžbou za limity počítala, současný kabinet to ve svém programovém prohlášení vyloučil. "Přesto jsme všude deklarovali důležitost vytěžení uhlí za limity. Psali jsme kvůli tomu dokonce ministrovi průmyslu. Víc jsme těžko mohli udělat," řekl Beneš.

Společný projekt padl


ČEZ stojí o uhlí pro Počerady tak silně, že letos dokonce kývl i na návrh Mostecké vytvořit společný podnik, který by novou elektrárnu stavěl. S krachem jednání o dodávkách uhlí teď padl i tento plán.

Mostecká uhelná postup ČEZ odmítá komentovat. "Teprve koncem června vyprší lhůta, kterou jsme měli s ČEZ na uzavření smlouvy. Před jejím uplynutím se k problému nebudeme vyjadřovat," řekl spolumajitel dolů Petr Pudil.

Jak ohodnotí krach důležitého projektu ČEZ akciové trhy, není jasné. "My jsme počeradský projekt do ohodnocení akcií ČEZ nezahrnovali, a tak by poslední vývoj neměl mít na hodnotu firmy zásadní vliv. Reakci trhu ale těžko předvídat," řekl analytik Patria Finance Jan Krejčí.

Spor zato může mít časem dopad na ceny elektřiny. Kdyby se elektrárna v Počeradech nestavěla, mohlo by to podle Krejčího zvýšit tlak na zdražování. "Nebudou-li se stavět nové zdroje, bude elektřiny méně, poptávka bude stoupat a to znamená tlak na cenu," řekl.

E.ON ve hře


Šéfové Mostecké věří, že novou elektrárnu postaví jejich firma ve spolupráci s jinými partnery. Zájem o projekt už potvrdil Walter Hohlefelder, šéf dozorčí rady české filiálky německého energetického koncernu E.ON.

Beneš naopak doufá, že začínající soudní spor o uhlí jiné investory od stavby odradí. V Mostě to však vidí jinak: "E.ON si smlouvy mezi doly a ČEZ pečlivě vyhodnotil, riziko v nich nevidí. Žaloba ČEZ je totiž bezpředmětná," řekl HN zdroj blízký vedení Mostecké.