Boháči ve světě mají stále více peněz. Majetek osob, které vlastní více než milion dolarů, loni stoupl o 11,4 procenta na celkovou částku 37,2 bilionu dolarů. A to přesto, že jich za poslední rok přibylo "jen" 8,3 procenta a v elitním klubu je již 9,5 milionu lidí.

Růst majetku dolarových milionářů je podle nejnovější Zprávy o světovém bohatství 2007, prezentované včera společnostmi Capgemini a Merrill Lynch, nejrychlejší za posledních sedm let.

Velmi svižně se ale rozrůstá i majetek těch úplně nejbohatších. Podle zprávy jich bylo loni celkem 94 970, což je o 11,3 procenta více.

Více peněz díky HDP

Nejvíce majetku nahromadili milionáři v Severní Americe, a to celkem 11,3 bilionu dolarů. Na druhé příčce se umístili majetní z Evropy s 10,1 bilionu dolarů, za nimi pak asijsko-pacifická oblast (8,4 bilionu). Počet bohatých lidí ale stoupal nejrychleji na rozvíjejících se trzích, jako jsou Singapur, Indonésie, Indie, Brazílie či Rusko.

Boháčům k růstu jejich majetku pomohlo především téměř čtyřleté posilování světových akciových trhů a nárůst HDP.

V Africe a na Středním východě pomohly k nárůstu velmi bohatých osob vysoké ceny ropy, které podpořily růst reálného HDP v zemích kolem Perského zálivu. Africké země, které vyvážejí suroviny, také těžily z rostoucích celosvětových cen energií.

V porovnání s rokem 2005 změnili loni bohatí lidé strukturu svých investic, uvádí dále studie. Trendem nyní bylo spíše investování do nemovitostí, které se díky změnám v legislativě řady zemí stalo více likvidním a průhledným. Tyto investice podpořila také vysoká výnosnost komerčních realit a nemovitostních fondů.

Objem investic do nemovitostí dosáhl částky 682 miliard dolarů, což je oproti roku 2005 o 38 procent více.

Běžným jevem v loňském roce bylo, že zámožní investoři přesouvali své fondy ze Severní Ameriky, Asie a Pacifiku na evropský kontinent. "Přesun investic je způsoben tím, že ekonomická data přicházející ze střední a východní Evropy jsou v posledních měsících výrazně lepší než ta z nejvyspělejších ekonomik," vysvětlil to analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Růst majetku zpomalí

Studie však zároveň upozornila na fakt, že zpomalující se světová ekonomika by mohla v nadcházejících letech tempo růstu bohatství přibrzdit."Spousta ekonomik začíná zpomalovat. Budoucí vývoj ohrožují především ceny energie a geopolitické konflikty ve světě," cituje agentura Reuters ze studie. Zpomalení se týká hlavně Severní Ameriky, ale i Asie a Latinské Ameriky.

Do roku 2011 by bohatství ve vlastnictví velmi bohatých osob mělo dosáhnout hranice 51,6 bilionu dolarů při průměrných ročních přírůstcích 6,8 procenta.

Související