Hlavní stratég Bank Bruxelles Roland Leuschel, který před 20 lety předpověděl hluboký propad na burzovních trzích, varuje před dalším krachem. Tentokrát přijde z Číny nebo z USA, uvedl v rozhovoru pro německý server Welt Online.

Leuschel upozornil především na to, jak se současná situace na akciových trzích ve světě podobá okamžiku těsně před krachem v roce 1987. Před 20 lety zaznamenala americká burza takzvané Černé pondělí - nejhlubší jednodenní propad ve své historii, když 19. října index Dow Jones Industrial Average ztratil 23 procent.

Stejně jako tehdy, i dnes trh ovládají fúze a převzetí, inflace či vývoj sazeb. "V současnosti stejně jako před 20 lety zvedají centrální banky hlavní úrokové sazby a výnosy na globálních dluhopisových trzích vystřelují do výše," uvedl Leuschel.

Evropská centrální banka počátkem června zvedla úrokové sazby na čtyři procenta a se zvyšováním hodlá pokračovat. V USA se úrokové sazby pohybují na 5,25 procenta. Přestože tamní trhy očekávaly jejich snížení, americká centrální banka se k tomuto kroku zatím nemá. Dokonce to podle některých centrálních bankéřů vypadá, že by se americké sazby mohly nakonec pohnout spíše směrem nahoru.

Ani částečné oddělení od vývoje v USA, které se podařilo například německému akciovému trhu, prý nezabrání blížícímu se globálnímu dominovému efektu. "Když to praskne na Wall Streetu, nelze se schovat na žádné jiné burze na světě," uvedl Leuschel. Podle něj existují fáze, ve kterých se mohou jednotlivé trhy osamostatnit, ale to platí jen ve slunečných časech, jaké jsme zažili v uplynulých letech.

U Číny, která je i přes rostoucí hospodářství z velké části závislá na vývozech do USA, předpovídá recesi již na konci letošního roku. "Sečtěte to s tamní bublinou na akciovém trhu a pohroma je dokonalá. A že by sama Evropa mohla zachránit svět, to přece nemůžete myslet vážně!"

Související