Jen pár týdnů vydržel ve vedení státní společnosti CzechInvest manažer Pavel Jaroš. Nejspíš kvůli své problematické minulosti byl nyní z vedení společnosti odvolán.

Odvolání potvrdila mluvčí CzechInvestu Lucie Králová. "Ředitel CzechInvestu zaslal panu Jarošovi odvolání, je platné do deseti dnů," uvedla.

Důvody, které k odvolání Jaroše vedly, ale agentura nesdělila. Oficiální stanovisko zní: Byl odvolán ve zkušební lhůtě.

Další lidé, kteří jsou v kontaktu s šedou eminencí Zemanovy éry, poradcem Miroslavem Šloufem, či měli vazby do podnikatelského podsvětí, v CzechInvestu zatím zůstávají, napsal včera server Aktuálně.cz.

Personální obměny v CzechInvestu se kromě opozice nezamlouvají ani premiérovi Mirkovi Topolánkovi. "Premiér nařídil ministrovi průmyslu Římanovi, ať situaci řeší. Nyní sám čeká na výsledek," uvedla vládní mluvčí Jana Bartošová.

"Personální politika je plně v rukou generálního ředitele CzechInvestu. Osobně však toto rozhodnutí vítám," řekl Hospodářským novinám ministr Martin Říman.

Jaroš udělal největší kariéru v době vlády Miloše Zemana, kdy se stal generálním sekretářem ministra zahraničí Jana Kavana. Jako svého nástupce si jej vybral tehdejší sekretář Karel Srba, který rezignoval kvůli nevýhodnému pronájmu budovy resortu v Moskvě. Jaroš byl později spolu se Srbou obviněn z finančních machinací při rekonstrukcích ambasád, soud ale celou kauzu zastavil. Do CzechInvestu se Jaroš dostal prostřednictvím nového Římanova náměstka Vaňka. S ním jej spojuje mimo jiné přátelství se Šloufem.

Na post finančního ředitele po Jarošovi už agentura vypsala výběrové řízení. Jedním z premiérových požadavků bylo, aby nové soutěže na rozdíl od těch dosavadních probíhaly transparentně.

Poté, co Říman odvolal předchozí vedení CzechInvestu, nové manažery agentura podle Aktuálně.cz vybírala ve spěchu a ne příliš pečlivě. Ředitelé divizí prošli výběrovým řízením, ale to se klasickým konkurzům obvyklým pro velké firmy podle odborníků příliš nepodobalo, dodal server.

Související