Snižování nákladů ve firmách může být i zábava. Pomocí elektronických aukcí se z mnohdy nudného a zdlouhavého výběrového řízení někdy stává téměř adrenalinový sport.

"Jednoduchá soutěž o zakázku nutí firmy snižovat svou cenovou nabídku až na minimum," říká Milan Kaplan z NAR marketing, která takový systém provozuje.

Elektronické aukce umožňují upravit ceny srovnatelných nabídek. Navíc jsou mnohem průhlednější a rychlejší.

Hlavně vědět co chcete

V elektronických aukcích není problém dražit z jakéhokoliv místa na světě, protože všechno probíhá přes internet. Aukční systémy například dokážou zaznamenat celý průběh aukce.

"Nejdůležitější je pořádně zpracovat zadání a požadavky na zakázku, to je největší časová investice do celé aukce," říká Tomáš Koutek, ředitel nákupu plzeňského autodopravce Tenzo.

Podle Luďka Dobiáše z C.S. Cargo je také výhodné udělat více menších aukcí než jednu velikou. "Ideální je vybrat si dvacet procent nejdůležitějších požadavků a udělat dražbu pro každou zvlášť," dodává Luděk Dobiáš.

Proti běžnému "papírovému" tendru na každém elektronickém ušetřila C. S. Carg 10 až 15 procent.

Podobnou míru úspor, přibližně 12 až 15 procent, vykazovala loni i skupina ČEZ. Ta organizovala během roku více než 250 tendrů za více než 800 milionů korun.

Nemocnice ušetřila miliony

Elektronické aukce využívají i městské úřady a nemocnice. Například v Novém Městě na Moravě takto ušetřili více než půl milionu na zakázce instantních čajů.

"Za dva a půl roku používání elektronických aukcí jsme ušetřili nemocnici více než sedm milionů na nákladech," říká zástupkyně ředitele Věra Palečková.

Firmy oceňují především rychlost a časovou nenáročnost samotné aukce. "Klasické výběrové řízení je strašně organizačně a časově náročné, to tady odpadá," říká nákupčí z RWE Zuzana Malířová. Firma díky aukcím přes internet ušetřila i za elektroniku.

Například digitální fotoaparát získala díky aukci o 15 procent levněji.

Stejně ušetřili i v bystřické továrně na sedací nábytek Ton, kde dražili dodávku obalů a spojovacích materiálů. "Zajímavé je, že během aukce se někteří soutěžící nechají strhnout a navrhnou cenu, která se jim ani nevyplatí," podotýká Tomáš Koutek.

Jaká hrozí rizika

I tady ale existují rizika. Hlavně v případě uzavření smlouvy s "neprověřenou" firmou, která sice přijde s nejvýhodnější cenou, ale není jisté, zda ji dodrží.

"To je nutno eliminovat kvalitním auditem dodavatelů," vysvětluje Milan Kaplan z NAR marketing.

Dalšími nevýhodami jsou i možné technické problémy s připojením účastníků.

V takovém případě záleží na pohotové reakci administrátora systému, který dobu trvání aukčních kol prodlouží o čas potřebný k odstranění technických problémů.

Česko je zatím v začátcích

Ve světě se systém elektronických aukcí používá od přelomu tisíciletí. Ve většině případů prostřednictvím najaté společnosti. V České republice pak funguje zhruba od roku 2003.

Podle průzkumu firmy proe.biz však o elektronických aukcích stále ještě neví 40 procent z dotázaných firem.

Elektronizaci při zadávání výběrových řízení přitom prosazuje také Evropská unie.

Vidí v něm významný prostředek, který může pomoct v boji s korupcí, například ve státní správě nebo samosprávě.

Výhody elektronických aukcí