Jen několik dní mají nespokojení klienti zdravotních pojišťoven na to, aby se "přestěhovali" ke konkurenci. Žádost však musí stihnout podat do 29. června.

Jen jednou za rok


"Zdravotní pojišťovnu je možné změnit vždy k prvnímu dni nového čtvrtletí, ovšem jen jednou v průběhu dvanácti měsíců," vysvětluje výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček. "Pouze v případě, že je na ni uvalena nucená správa, jako nedávno na VZP, může její klient přejít jinam kdykoliv," dodává.

V Česku je devět zdravotních pojišťoven - kromě největší VZP dále Vojenská zdravotní pojišťovna, Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra, Oborová zdravotní pojišťovna, Hutnická zaměstnanecká pojišťovna, Revírní bratrská pokladna, Zaměstnanecká pojišťovna Škoda, Metal-Aliance a Česká národní zdravotní pojišťovna.

Co můžete získat


Volbou některé z pojišťoven můžete vydělat až tisíce korun na příspěvcích - například na plavání nebo různé typy očkování. Zdravotní pojišťovny přispívají i na rovnátka nebo brýle.

Samostatnou kapitolou je péče o ženy. Těm pojišťovny dávají peníze především na antikoncepci nebo vitaminy. Za rok mohou získat běžně až pět set korun.

Ženám od 40 do 45 let přispějí některé pojišťovny na preventivní vyšetření na mamografu - VZP až pět set korun. Muži od 45 let si mohou se slevou několika stokorun nechat zase vyšetřit prostatu při podezření na rakovinu.

Malým dětem dávají pojišťovny běžně malé dárky. Například novorozenec dostane od VZP plyšovou hračku, v průběhu pojištění pak drobnosti jako zubní kartáčky nebo slevu na nákup zdravotní obuvi.

Pro děti od sedmi do sedmnácti let trpící chronickými nemocemi, například lupénkou, můžou rodiče získat příspěvek na ozdravné pobyty. U VZP dokonce až 20 tisíc korun.

Hodně zvýhodněni bývají i dárci krve. Od pojišťoven mohou získat zdarma třeba vitaminy. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra jim také nabízí příspěvek až 4400 korun na ozdravný pobyt v lázních.

Jak vybrat pojišťovnu


Kromě různých zvýhodnění by měl člověk při výběru pojišťovny dbát i na to, jak je velká. Podle Jaromíra Gajdáčka mají pojišťovny smlouvu s drtivou většinou zdravotnických zařízení. S velikostí pojišťovny však roste šance, že pacienta ve více zdravotnických zařízeních ošetří bezplatně.

Například Všeobecná zdravotní pojišťovna má uzavřenou smlouvu se 34 723 zdravotnickými zařízeními včetně lázní a záchranné služby, a má tak nejrozsáhlejší síť smluvních zdravotnických zařízení. Stejně tak i poboček. "Klienti mají k dispozici 196 kontaktních míst," říká Pavel Horák, ředitel VZP.

"Pouze menší, to znamená hlavně regionální pojišťovny, mají smlouvy jen s konkrétními nemocnicemi," říká Jaromír Gajdáček.

V případě, že pacient potřebuje akutní ošetření, nesmí ho lékař odmítnout. Zákrok si pak nechá uhradit od pojišťovny.

Náročnější úkony nebo plánované operace ale pojišťovna může zařízení, s nímž nemá smlouvu, odmítnout proplatit.