Privatizuje již ministerstvo financí akcie společnosti ČEZ, jak je pověřila vláda, či čeká a hledá nové možnosti, jak do státní kasy získat peníze?

Podle většiny odborníků z trhu, které oslovily HN, stát zatím žádné akcie neprodává. Mluvčí ministerstva Ondřej Jakob k tomu uvedl, že v tuto chvíli nebude tyto informace komentovat.

Energetická společnost ČEZ již cenné papíry vykupuje. V pátek oznámila, že odkoupila dvě procenta akcií, celkem za ně dala 12,78 miliardy korun. Stát potřebuje získat na kapitálovém trhu za až sedm procent akcií mezi 31 a 35 miliardami korun. Ty ještě letos musí vložit do na budování nových dálnic a opravy současných. Jinak fond dopravy vykáže obrovský schodek hospodaření. K tomu, aby se tak nestalo, má posloužit prodej až 7 procent akcií tuzemské kasičky státu, jak bývá ČEZ nazýván.

Kde jsou akcie?

"Domnívám se, že stát své akcie ještě neprodává. Na trhu by to po určité době bylo vidět," řekl analytik Wood & Co. Tibor Bokor. Podle Dušana Jalového z HVB Bank jsou v současné době na trhu jen dva velcí obchodníci. ČEZ, reprezentovaný brokery Patria Finance a Wood & Co., akcie vykupuje a velké londýnské domy, které si připravují pozici na nákup části očekávaného balíku akcií od státu.

Na pražském trhu, jehož jsou akcie ČEZ hlavním cenným papírem, začíná převládat nervozita. Stát, ač deklaroval, že peníze z prodeje ČEZ potřebuje v průběhu třetího, maximálně čtvrtého čtvrtletí, stále neprodává. Vzhledem k výkupu akcií samotnou energetickou firmou, která má přísná omezení týkající se objemu akcií, jež smí za den nakoupit, se čekalo, že stát začne co nejdříve, aby co největší díl akcií stihl do konce roku prodat. "Očekávám, že by prodeje měly každým dnem začít. Trh potřebuje jednoznačnou zprávu, že to stát myslí vážně," dodal analytik Patria Finance Jan Krejčí.

Zpráva ministerstva financí, že stát vrhne na trh miliony kusů akcií, totiž působí jako zásadní kurzotvorná informace. V případě, že by stát tento signál nevyslal, by ČEZ pravděpodobně nebyl schopen výkup akcií uskutečnit.

Alternativní scénáře

Proč stát s prodejem vyčkává, není analytikům jasné. Počkat by se mu vyplatilo pouze v případě, že by zvažoval jiné varianty prodeje.

Ministr financí Miroslav Kalousek odmítl informace HN, že stát k prodeji akcií využije prostředníka. Ten by akcie ihned zaplatil a poté postupně prodával.

Ministerstvo financí však může akcie zastavit a peníze získat ihned. Díky této repo operaci by peníze získalo včas.

Důvěryhodný zdroj HN sdělil, že ministerstvo má i další možnost. Začne s prodejem a v jeho průběhu si půjčí peníze tak, aby mělo na podzim potřebných 35 miliard korun. Díky tomu může prodávat po menších částech tak, aby si akcie mohl koupit ČEZ.

Související