Firma si účtuje 90procentní úrok k úvěru ročně, v případě, že klient nezaplatí splátku, napočítá mu okamžitě sedm měsíčních splátek jako penále. V průběhu příštích dní následují další sankce. Na společnost finpomoc.cz, která tímto způsobem postupovala, podalo trestní oznámení za lichvu a podvod Sdružení obrany spotřebitelů. Domnívá se, že se dopustila lichvy i podvodů.

»Finpomoc.cz například dávala do podmínek smluv, že půjčka úročená 90 procenty ročně je určená na financování nemovitosti. Peníze půjčovali na cokoli. Tím, že se je snažili maskovat jako půjčky na nemovitost, obcházeli zákon regulující spotřebitelské půjčky. U nemovitostních úvěrů totiž nepodléhají jeho regulaci,« popsal postup firmy právník SOS Jan Šulc. Dopustila se společnost lichvy? Prokázat to bude těžké.

Co je lichva?

Podle názoru právních expertů není samotné účtování vysokých úroků právně postižitelné. Musí se prokázat, že věřitel využil něčí tísně, nezkušenosti a podobně. Existuje však »precedent«, podle kterého by se soudy při posuzování podobných případů měly řídit.

»Nevyšší soud vydal v roce 2005 usnesení, že lichvou je poskytnutí půjčky s úrokem přesahujícím 70 procent za rok,« řekl HN vedoucí partner právní kanceláře Chase & Pullman Šimon Kubišta. Rovněž sankční úroky, byť dosahující stovky procent, nejsou protizákonné. »V případě soudního sporu je však soud oprávněn výši dohodnutého úroku z prodlení či smluvní pokuty snížit,« dodal Kubišta. Podle ministerstva financí však úroky vyšší než čtyřnásobek úrokové sazby obvykle požadované bankami jsou na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu v rozporu s dobrými mravy a sjednání takovýchto úroků je neplatné.

»Lidé, kteří se zavázali platit tyto nemravné úroky, se mohou svých práv domáhat u soudu v občanskoprávním sporu,« tlumočil stanovisko právního odboru mluvčí resortu Ondřej Jakob.

Viceguvernér ČNB Miroslav Singer se obává, aby se lidé nedostali do pasti. »Osobně si lichvu definuji jako půjčování peněz, při kterém věřitel nepočítá s vrácením jistiny a stanovuje splátky tak, aby se mu díky vysokému úročení půjčka vyplatila, « řekl HN Singer.

Možná regulace

Současný předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček chtěl v roce 2005 ještě jako poslanec omezit úrokové sazby u úvěrů. Svůj někdejší návrh, jenž vyvolal značné diskuse, zatím neprosadil, ale ani nezavrhl.

»Výši úrokových sazeb by bylo určitě vhodné regulovat. Mám na mysli především v případě nebankovních subjektů. Je však otázkou, do jaké míry budou tyto firmy, o kterých se hovoří v souvislosti s lichvou, tuto regulaci respektovat, « řekl HN Vlček.

Zda podobný návrh předloží, či nikoli, však neuvedl. Naopak ministerstvo financí se k regulaci úrokových sazeb, jak ji například provádí Polsko, Francie či Rakousko, staví zdrženlivě.

»Ochrana před lichvou je v zásadě dostatečná. Jde především o to, aby existující možnosti byly v praxi také využívány,« dodal Jakob s tím, že problémem může být zdlouhavost a nákladnost soudních řízení.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru