Česká obchodní inspekce se zaměří na kontroly firem, které půjčují peníze

Za lichvu bylo loni odsouzeno jen šest osob


Lichva a podvody firem, jež půjčují peníze domácnostem a žádají za to úroky desítky až stovky procent, se stávají stále větším problémem. Situaci se znepokojením sleduje Česká národní banka, spotřebitelské organizace podávají trestní oznámení, konat se rozhodla i Česká obchodní inspekce.

Tato státní instituce, která má dohled na nebankovní "půjčovatele" peněz v popisu práce, se rozhodla k neobvyklému kroku. Vyráží na celorepublikovou kontrolu těchto firem. Zaměří se především na společnosti, jež poskytují úvěry v řádech desítek tisíc korun lidem, kterým by banky většinou nepůjčily.

"Rozhodli jsme se tuto akci udělat z vlastního podnětu, neboť se domníváme, že problémy s těmito společnostmi narůstají. Proto se tím chceme více zabývat," řekla HN ředitelka inspekce Jana Příhodová. ČOI bude podle Příhodové ve firmách kontrolovat především úvěrové smlouvy.

Oblíbené podvody


Jak HN řekl viceguvernér České národní banky Miroslav Singer, dluží lidé nebankovním firmám, jako jsou leasingové a splátkové firmy a společnosti půjčující hotové peníze, přibližně 60 miliard korun. Právě před zadlužováním nízkopříjmových domácností, které si u těchto firem půjčují stále více peněz, ČNB varuje ve své poslední Zprávě o finanční stabilitě. Podle Singera to sice neznamená ohrožení ekonomiky, část společnosti by se však mohla dostat do dluhové pasti. Problémem jsou nejen vysoké úrokové sazby, ale i obrovská penále, která žádají po lidech, kteří přestanou splácet.

Dobré mravy


Ačkoli případů lidí, kteří se domnívají, že se stali obětí lichvy, přibývá, odsouzených za tento trestný čin je naopak méně. Podle ministerstva spravedlnosti letos nebyl za lichvu odsouzen nikdo, loni to bylo šest lidí, předloni sedm. Tresty dostali nízké, většinou jen veřejné práce či peněžitou pokutu.

Firmy hřeší na to, že v Česku nejsou přesně omezeny sazby, za které mohou firmy peníze půjčovat. Zákon pouze říká, že půjčka nesmí být v rozporu s dobrými mravy.

Nejvyšší soud v roce 2005 stanovil, že úrok, který překročí čtyřnásobek obvyklého úroku u bank - v současných podmínkách tedy 60 až 70 procent ročně, je nemravný. Přesto jsou na trhu vyšší sazby běžné. Například v Polsku smějí firmy půjčovat maximálně za čtyřnásobek sazby, již vyhlašuje tamní centrální banka. Policisté proto raději než lichvu prokazují podvod. Příkladem může být vyšetřování možné lichvy a podvodu ve smlouvách firmy finpomoc.cz.

"Samozřejmě by policie raději postihla lichvu, neboť by to pomohlo více klientům, než když se prokáže jednotlivý podvod. Lichva se ale obtížně posuzuje, proto státní zástupce raději požaduje prošetření podvodů," uvedl HN zdroj blízký vyšetřování. Navíc lichvu lze podle českého práva postihnout, pouze když jde o půjčku mezi dvěma fyzickými osobami. Firem se netýká.

Podle ministerstva financí je současná právní úprava dostatečná a je jen třeba ji plně využívat.