Nejste spokojeni se službami a poplatky ve vaší bance? Změňte ji. Přechod od jednoho finančního ústavu k druhému však není jednoduchá záležitost.

Nejsnazší je to v případě, když máte u banky pouze běžný účet. Jeho zrušení je obvykle otázkou deseti minut. Pokud už jste si vybrali ústav nový, ve většině případů stačí zaslat té původní žádost o zrušení účtu.

Zrušte účet poštou

Většině bank bude stačit porovnat podpis na žádosti s vaším podpisovým vzorem, v horším případě by měl být podpis na žádosti úředně ověřený. Některé větší finanční ústavy, například Česká spořitelna a ČSOB, však vyžadují osobní návštěvu pobočky.

V takovém případě je pravděpodobné, že budete atakováni otázkami bankéře. Může se vyptávat na to, proč chcete účet zrušit nebo k jaké bance přecházíte. Bude se snažit přesvědčit vás, že si pohoršíte. S tím je však třeba počítat.

Podat žádost o zrušení účtu může do rukou bankéře podat i osoba zplnomocněná majitelem konta.

"Zrušit účet v bance může klient také z domova nebo ze zaměstnání prostřednictvím bankovního poradce," vysvětluje tisková mluvčí HVB Bank Petra Kopecká.

Pokud však máte platební kartu, budete se muset podřídit výpovědní lhůtě, kterou mají banky nastavenou individuálně. Běžně se pohybuje v rozmezí 30 až 45 dnů. Je však možné se domluvit na zkrácení.

Tím však celý proces teprve začíná. Ideální je, pokud při zrušení účtu ve staré bance máte již založený účet u nové. V tom případě vám totiž může banka na nový účet hned zaslat zůstatek ze zrušeného účtu. Jinak však peníze vyplatí v hotovosti. Komplikace mohou nastat, jsou-li k účtu vázány nějaké pravidelné platby - trvalé příkazy, inkaso, SIPO.

Nová banka může pomoci

Pokud nově vybrané bance dáte najevo, že k ní chcete přejít, ve většině případů vám bude ochotna s převodem účtu pomoci. "Poradce na pobočce podrobně vysvětlí klientovi všechny kroky spojené s převodem účtu a upozorní ho na důležité termíny, které je nutné dodržet, aby nedošlo ke zpoždění pravidelných plateb," říká Lucie Vilímová, tisková mluvčí Volksbank.

Pokud novému finančnímu ústavu předložíte plnou moc, aby za vás mohl jednat, všechny operace s původní bankou vypořádá sám.

Kde vyžadují plnou moc

Od ledna nabízí pomoc s převodem účtu GE Money Bank. Jako jediná nevyžaduje plnou moc, aby za vás mohla jednat.

"Domníváme se, že vyřízení všech náležitostí nelze po právní stránce zvládnout bez klientovy osobní přítomnosti v bance, z níž chce odejít," oponuje Helena Matuszná z České spořitelny.

Překážkou v odchodu však můžou být poplatky bank. Sazbu za zrušení účtu, která se pohybovala v řádech stokorun, už všechny finanční domy zrušily.

Zaplatit však budete muset za zrušení trvalých příkazů a dalších pravidelných plateb. Tyto pokyny se vyplatí zadat přes internetové bankovnictví, kde zaplatíte méně. Dobrým příkladem je ČSOB. Zatímco přes internetové bankovnictví stojí zrušení pravidelné platby šest korun, na pobočce by po vás chtěli 40 korun. U GE Money Bank a České spořitelny přes internet nezaplatíte dokonce nic. Pokud přenášíte pouze běžný účet k bance, která má nižší poplatky, přechod se vyplatí.

Sazby za zrušení pravidelných plateb jsou v řádu desetikorun, pokud vyberete levnější banku, poplatky se vám vrátí za několik měsíců.

Horší situace nastává, když máte hypotéku. V případě, že stále běží období fixace úrokové sazby, totiž musíte zaplatit poplatek za neuhrazenou část úvěru. Ten může dosáhnout až deseti procent. Vaše nová banka pak původní hypotéku uhradí, ale musíte si u ní zřídit úvěr nový.

Na něj můžete získat úrokovou sazbu nižší než u původního finančního ústavu.

"Nehraje roli, zda je klient nový či stávající. Výše úrokových sazeb se vyhodnocuje podle jiných parametrů. V tomto ohledu neděláme rozdíly," říká Petra Kopecká z HVB Bank. Zkušenosti zájemců o hypoteční úvěr však často hovoří jinak.

Nová banka po vás dále může chtít poplatek za schválení úvěru. Ten se pohybuje v řádů tisíců korun a může činit maximálně dvacet pět tisíc.

Sledujte slevové akce

Nejvíce se přechod k jiné bance vyplatí, pokud vám právě dobíhá fixace vaší hypotéky.

Poplatek za zřízení nového úvěru sice vyžadují všechny banky, v určitých případech na ně ale dostanete slevu, nebo ho vůbec platit nemusíte.

Hypoteční banka například nabízí slevu 50 procent, pokud si hypotéku předjednáte přes internet. Banky navíc často přicházejí s časově omezenými akcemi, kdy poplatek platit nemusíte.

Například Raiffeisenbank vyhlašuje dvakrát či třikrát do roka dny, kdy můžou klienti přijít a zdarma si nechat na pobočce vypočítat hypotéku. Pokud si ji následně vezmou, budou od poplatku zcela osvobozeni.

Podle tiskového mluvčího Raiffeisenbank Tomáše Kofroně pořádala banka tyto dny naposledy na přelomu května a června.

 

070620-27.jpg