Když se v roce 2001 vybírali v celé zemi soudní čekatelé, Petr Langer skončil na prvním místě. Už na Právnickou fakultu Univerzity Karlovy šel s tím, že bude soudcem. Školu ukončil s vyznamenáním, pak získal tituly JUDr. a Ph.D. Soudcem měl šanci stát se co nejdříve - na praxi byl v Ostravě, v regionu, kde je nedostatek soudců.

Zdánlivě ideálně rozjetou kariéru však zastavil jediný krok - Langer se postavil rozhodnutí prezidenta. Když se v březnu 2005 měl stát soudcem, podobně jako 31 jeho kolegů, narazil na odmítavý postoj prezidenta Václava Klause. Zákon sice požadoval minimální věk pro jmenování soudcem třicet let, tito mladší čekatelé však splňovali zákonnou výjimku a mohli být jmenováni. Přesto je Klaus odmítl.

"Živě si vzpomínám na diskusi odmítnutých čekatelů, kdy většina z nás byla odhodlána žaloby podat," vzpomíná Langer. Jenže nakonec ústavní stížnost a správní žalobu podal jen spolu s dalšími šesti lidmi. A také jako první z nich u soudu vyhrál. Po více než dvou letech od odmítnutí dosáhl toho, že prezident už nemá s rozhodnutím o jeho jmenování či nejmenování otálet a musí rozhodnout.

"Žalobou ale hájím nejen svá práva, ale i demokratické principy právního státu. Kdo jiný než kandidát na soudce by měl prosazovat právo a spravedlnost," dodává Langer, který je teď na stáži v Německu. Od nadace Roberta Bosche získal stipendium a nyní studuje v Německu. Dnes je jasné, že tím, že podal žalobu, si uškodil. Většinu jeho kolegů, kteří se rozhodli vyčkávat, už prezident jmenoval soudci.

"Přitom ti lidé jsou v justici opravdu potřeba. Většina měla dobré výsledky, Petr Langer dokonce excelentní," říká prezident Soudcovské unie Jaromír Jirsa.

Prezident sice soud prohrál, ale s rozsudkem nesouhlasí. Langer tak nemá jasno, jestli se soudcem stane. A to nemají ani další kolegové, kteří se obrátili na soudy. Prezident si o nich myslí své. "Ptal jsem se ho, proč nejmenoval kolegyni, která proti jeho postupu protestovala a jíž už třicet bylo. Řekl, že nemá vystudovanou správnou školu, když zvolila konfrontační cestu," říká soudce Bohumil Vašák, který také původně v březnu 2005 neuspěl kvůli nízkému věku.

Související