Svoboda podle policie předloni zneužil vnitřní informace elektrárenské firmy a při obchodování s akciemi ČEZ si tak vydělal 1,6 milionu korun.

Roman Svobodu hájí

Obchodní ředitel ČEZ od začátku porušení zákona odmítá. Kvůli vyšetřování a na nátlak tehdejší sociálnědemokratické vlády však musel již v dubnu 2005 opustit své místo v představenstvu podniku, jehož hlavním akcionářem je stát.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman zatím žádné razantní řešení volit nehodlá. "Musíme počkat do doby, kdy definitivně rozhodne státní zastupitelství. Nicméně samotný ten fakt je závažný," konstatoval Říman.

Za Svobodou stojí generální ředitel ČEZ Martin Roman. Opírá se přitom o právní posudky a forenzní zkoumání společnosti Deloitte and Touche.

"Společnost ČEZ nemá žádné informace o tom, že by se v případu objevily nové skutečnosti, které by změnily právní názor opírající se o posudky renomovaných právních autorit. Ty jsme v případě potřeby ochotni poskytnout policii či státnímu zastupitelství," konstatoval včera Roman. S tím, že Svoboda opustil místo v představenstvu firmy a jeho případný návrat na tento post není na pořadu dne.

Svoboda se včera odvolal na oficiální prohlášení svého právního zástupce Radka Pokorného. "Nechci k tomu nic dodávat, vše je v písemném stanovisku," řekl.

Svobodův advokát je přesvědčen, že policie zřejmě předala spis státnímu zástupci, protože vyčerpala možnosti dokazování. Podle jeho názoru se policii ani částečně nepodařilo prokázat, že Svoboda dopředu disponoval informacemi, které by byly zásadní pro rozhodování subjektů na trhu, a že je vědomě zneužil. "Jsme přesvědčeni, že státní zástupce šetření zastaví nebo přinejmenším vrátí k došetření," stojí v prohlášení.

Vyjádření městského státního zastupitelství se včera nepodařilo získat.

Vydělal, nebo prodělal?

Případ se vztahuje k předloňskému roku. Svoboda na konci dubna přes svého makléře v pátek koupil 7,5 tisíce kusů akcií za tři miliony korun ze svého soukromého účtu. Následující pondělí ČEZ zveřejnil čtvrtletní výsledky a akcie firmy se na pražské burze vyhouply o pět korun vzhůru. Přes víkend tak manažer vydělal 37 tisíc korun hrubého. V květnu si pak pořídil dalších deset tisíc akcií za 3,74 milionu korun, a když je po měsíci prodal, vydělal na nich 1,635 milionu korun.

Svoboda se už tehdy hájil tím, že při dubnovém nákupu akcií neznal čtvrtletní výsledky. A kdyby chtěl informace zneužít, musel by akcie prodat ihned po zveřejnění čtvrtletních výsledků, a ne až v červnu. Také tvrdil, že nevydělal 1,6 milionu korun, ale naopak v období do proniknutí zpráv o čtvrtletních výsledcích ČEZ na trh ztratil přes 40 tisíc a jeho ztráta se o několik dní později zvýšila na 200 tisíc.

Všechny obchody Svoboda ohlásil Komisi pro cenné papíry. Ta také operaci, kterou policie označuje za trestný čin, šetřila. Když se případu ujala policie, šetření zastavila. ČEZ poté, co byl Svoboda obviněn, zpřísnil pravidla pro manažerské nákupy akcií tak, aby k podobným podezřením nemohlo dojít.