Logickým krokem může být pomaturitní vzdělávání, jehož nabídka je v současnosti velmi široká. Příběhy tří studentů ze tří zemí, kteří studují na soukromé Prague College, může napovědět, ale i pomoci v dalším rozhodování.

Karinu, Panajutise a Zuzanu spojuje velmi silné osobní rozhodnutí. Každý z nich volil podle svých vlastních představ, v kterých jim nezabránila ani geografická vzdálenost, ale ani přehodnocení původních plánů. Všichni tři hovoří plynně anglicky, ačkoliv pro nikoho není angličtina mateřským jazykem. Ruska Karina, Kypřan Panajutis a Češka Zuzana se vážně rozhodli. Praktický přístup ke znalosti jazyka je dnes vede i k velmi konkrétnímu využití jimi studovaných předmětů, na které si většinou i sami vydělali.

Karina na vlastních nohách

"Česky jsem už uměla, ale chtěla jsem se zlepšit ještě v angličtině," říká studentka Karina Kayfadzhyan o prvním důvodu, proč se rozhodla jít na Prague College. Před třemi lety si dvaadvacetiletá Karina říkala, co bude dělat dál. Dívka, která pochází z Rostova na Donu, maturovala v Praze na střední ekonomické škole - a obchod ji vždy zajímal.

Na Prague College studuje business - obor, který se pro ni stal synonymem prakticky orientovaného vzdělání. Karina byla v první roce zapsána v programu mezinárodního obchodu, nyní studuje druhým rokem obchod v rámci Higher National Diploma (HND, Vyššího národního diplomu). Pokračovat může dalším rokem třeba na Leeds Metropolitan University, se kterou má Prague College speciální partnerství, nebo dokončit studium v Praze.

V učebnách, kde se Karina každý den potkává se svými kolegy podle jednotlivých modulů, se střídají studenti z různých specializací: jejich počet většinou nepřekročí 15 studentů. "Líbí se mi, že ke studentům se zaujímá velmi individuální přístup. Atmosféra tu není vůbec napjatá, jak jsem to zažila kdekoliv předtím," pochvaluje si. Vedle studia obchodu se Karina věnuje obchodu i velmi prakticky: se svou sestrou Marií vedou restauraci D'light, pověstnou svými kavkazskými specialitami.

O svých dalších plánech je zatím diskrétní. "Každý člověk by se měl umět postavit sám na vlastní nohy," prozrazuje své krédo. Buď se vrátí do Ruska, kde žijí její rodiče, nevylučuje ale ani to, že využije svých znalostí ve prospěch pražské rodinné restaurace. Na vdávání zatím tato atraktivní blondýna nepomýšlí. "Nejde přece jen o to se rychle vdát," směje se. Zatím si užívá náročného studentského života na Prague College. "To je opravdu první škola v životě, která mi nejde na nervy," říká.

Panajutis a Zuzana: dva přístupy k designu

Kypřan Panajutis Polyviou přijel do Prahy na radu svého kamaráda. "Byl jsem za ním v létě na dovolené a rozhodl se tu studovat. Okouzlila mne atmosféra Prahy, která se mi zalíbila na první pohled," říká třiadvacetiletý student grafického designu. Panajutis maturoval v Larnace roku 2003, poté musel nastoupit do armády. Tradice české umělecké tvorby jej vedla nejprve ke zkouškám na FAMU, kam se bohužel nedostal. "Grafický design mi vyhovuje pro své pratické uplatnění," vysvětluje Panajutis, který studuje obor druhým rokem.

S jeho názorem souhlasí i Zuzana Batáková, která se před dvěma lety zapsala také na grafický design. Její předchozí orientace ale šla původně zcela jiným směrem: studovala střední zdravotní školu, z které vyšla po maturitě v roce 2001 jako specializovaný dentistický technik. Zuzana se ale rozhodla radikálně změnit svůj život.

Odjela na dva roky do Anglie, odkud se vrátila s dobrou znalostí jazyka a trochu jinými představami o své budoucnosti. "Už jako dítě jsem chodila kreslit, malovat, grafika mne prostě vždycky zajímala," říká přesvědčivě pětadvacetiletá drobná blondýnka, která vidí svoji praktickou budoucnost v nějakém obrazovém časopise, nebo třeba v grafickém studiu. Své rozhodnutí nepovažuje za velkou změnu, i když za ním stálo i společenské postavení zdravotnictví. "Děsil mě stav, ve kterém se zdravotnictví nacházelo," říká trochu se smutkem v hlase.

Panajutis, který neskrývá umělecké sklony, by rád pokračoval dalším rokem v zahraničí. Ačkoliv dříve přemýšlel o možnosti studovat na některé pražské umělecké škole, v Prague College mu vyhovuje nasazení a mezinárodní rozměr. "Programy Prague College jsou flexibilní, dovolují studentům vstoupit a opustit studium na mnoha akademických úrovních. Můžete si vybrat předmět, úroveň a délku studia, která vám nejvíc vyhovuje," říká ředitel Hajek. Jeho pýchou jsou na škole moderní technologie včetně digitální knihovny o 10 000 svazků, od března běží pro studenty i vlastní on-line televize.

Složení studentů

Složení studentů je mezinárodní: 52 % tvoří čeští studenti, 48 % studenti zahraniční - z toho polovina z nich již v České republice předtím žila. "Vycházím z toho, že současný trh práce má stále více mezinárodní podobu. Naše studenty proto vedeme v tomto duchu: uspět znamená být konkurenceschopný," říká ředitel Douglas Hajek. Studenti na Prague College pocházejí ze čtyř kontinentů: Evropy, Ameriky, Asie i Afriky, a celkem ze 39 zemí světa.

Prague College

Prague College, založená Kanaďanem Douglasem Hajkem v roce 2004, nabízí dvouleté vzdělávací programy britského typu na úrovni tzv. Higher National Diploma (HND, Vyššího národního diplomu), na který navazuje studium bakalářské v oblastech: obchod, počítače, grafický design a interaktivní media. Studenti mohou využít možnosti studovat následně v zahraničí, třeba na Leeds Metropolitan University, se kterou má Prague College speciální partnerství, nebo dokončit studium v Praze.