Nebyl největší ani nejslavnější, hudební festival v Monterey však bylpravděpodobně prvním velkým rockovým festivalem v dějinách, a vyšlapal tak cestičku svým následovníkům včetně slavného Woodstocku. Odstartoval také kariéru mnoha pozdějších hvězd, například zpěvačky Janis Joplinové, a asi nejmagičtější zážitek přichystal fanouškům kytarový mág a zpěvák Jimi Hendrix, který na závěr vystoupení zapálil svou kytaru. Třídenní Monterey International Pop Music Festival začal 16. června 1967. V sobotu tomu bude čtyřicet let.

Druhá polovina šedesátých let byla dobou zrození éry květinových dětí hippies a jejich ideálů absolutní volnosti a nezávislosti. Největší rozmach hnutí zaznamenalo v létě roku 1967 a tato doba vešla do historie pod označením "léto lásky". Jen dva týdny před festivalem v Monterey vydali legendární Beatles své asi nejvíce ceněné album Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band a svoje první desky vydali v tomto roce také například The Doors nebo Jimi Hendrix.

Dvě stě tisíc fanoušků

The_Mamas_The_Papas.jpgU zrodu festivalu v Monterey, malém městečku ležícím na pobřeží Kalifornie, stáli producenti Lou Adler a Alan Pariser, zpěváci skupiny The Mamas & The Papas Michelle Phillipsová a John Phillips a publicista Derek Taylor, který se proslavil jako tiskový tajemník Beatles. Všichni účinkující hráli zdarma a výtěžek šel na charitu. Výjimkou byl indický hráč na sitár Ravi Šankar, který jako jediný dostal za své dlouhé a náročné vystoupení zaplaceno.

Vstupné činilo symbolický jeden dolar a festival navštívilo kolem 200 tisíc fanoušků, což bylo na tu dobu zcela výjimečné.

V Monterey se poprvé na pódiu setkali příslušníci všech nejvýznamnějších hudebních center Ameriky. Díky Monterey si také našlo cestu k bílému publiku několik hudebníků jiné barvy pleti, což nebyla v té době ještě tak běžná záležitost.

První den byl kromě britských The Animals a dvojice Simon a Garfunkel ve znamení spíše neznámých jmen. Druhý den se už ale na pódiu střídali budoucí velikáni jako například Canned Heat, Janis Joplinová, která se v Monterey poprvé předvedla se skupinou Big Brother and the Holding Company, jeden z otců soulu Otis Redding nebo Jefferson Airplane.

Třetí festivalový den už byla sestava opravdu hvězdná: například Buffalo Springfield, The Who, Grateful Dead, Jimi Hendrix a jako poslední v Monterey vystoupili The Mamas & The Papas. Tento den také měla v Monterey debut legendární hymna hnutí hippies San Francisco (Be Sure To Wear Flowers In Your Hair) v podání Scotta McKenzieho.

Stouni zrovna šňupali

Další největší hvězdy té doby, The Rolling Stones a Beatles, na festivalu chyběly. "Brouci" odpočívali po náročném koncertním turné po Spojených státech a lídři "Stounů" Mick Jagger a Keith Richards zrovna měli problémy se zákonem kvůli drogám. Na festivalu se tak objevil za velkého zájmu fanoušků jako divák alespoň jejich kolega Brian Jones. Na poslední chvíli také účast odřekla skupina The Beach Boys a americké vízum nedostal kvůli prohřeškům s marihuanou skotský písničkář Donovan.

Festival v Monterey odstartoval další příznačný fenomén éry hippies - velké festivaly. Jejich vrcholem se stal v roce 1969 festival ve Woodstocku.