Právníci Telefóniky O2 nakonec nepřijdou o práci. Podařilo se jim totiž odložit exekuci na majetek společnosti, kterou na firmu uvalil soud pro Prahu 3.

Odložení exekuce, kterou navrhl konkurenční T-Mobile kvůli šest let starému sporu o výši propojovacích poplatků, vyplývá z usnesení soudu.

Podle tohoto rozhodnutí byla exekuce odložena do doby, než se rozhodne o návrhu Telefóniky O2 na její úplné zastavení.

Kdyby se nepodařilo Telefónice zastavit exekuční řízení, firmě by hrozilo, že by mimo jiné nemohla prodávat nepotřebné nemovitosti v hodnotě několika miliard korun, na které letos vypsala výběrové řízení.

T-Mobile podle mluvčí Martiny Kemrové o odkladu oficiálně neví. Případné zastavení exekuce by ovšem podle ní bylo v rozporu se všemi standardními pravidly i informacemi, které firma má.

"Pokud by byla exekuce perfektní, soud by nepovolil její odložení. Úplné zastavení exekuce tak lze očekávat v rámci dalších procesních kroků. Celá záležitost nijak neohrožuje ani neohrozila běžný chod firmy," říká mluvčí Telefóniky Martin Žabka.

Telefónica O2 má podle dřívějšího rozhodnutí soudu zaplatit T-Mobilu i s úroky 1,8 miliardy korun. Samotný dluh je zhruba polovina této sumy. Firma získala odklad exekuce už jednou, ten však zanikl, když soud řešil, zda je Telefónica nástupnickou organizací Českého Telecomu. Proto musela o odklad exekuce znovu požádat.

Spor vzniknul v době před vstupem španělské Telefóniky. Její předchůdce SPT Telecom uzavřel v roce 1997 smlouvu o propojení se společností RadioMobil a její vznikající značkou mobilních telefonů Paegas, dnešním T-Mobilem. V roce 2001 však téměř jedenáct měsíců žádná dohoda neexistovala, a ani neexistovalo rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu o cenách za propojení. Obě firmy si tak stanovovaly propojovací ceny odlišně. Zatímco RadioMobil počítal s cenou 6,50 koruny, Telecom jen tři koruny za minutu. Telekomunikační úřad dal tehdy za pravdu RadioMobilu, a ten proto požaduje zaplacení dluhu.