Nevíte, kde vzít peníze na rozvoj firmy? Banka vám půjčí, ale pouze v případě, že máte několik úspěšných let podnikání za sebou a líbí se jí váš investiční záměr.

Investiční úvěr patří mezi ty účelové dlouhodobějšího charakteru. Jeho hlavní funkcí je financování nemovitostí, staveb, strojů a zařízení, je s ním ale možné kupovat i cenné papíry a další investice.

Banky ho poskytují klientům i na desítky let. Například ČSOB Účelový úvěr můžete splácet i třicet roků. Lze ho čerpat jednorázově i postupně.

HN070607_22.gif 

Podmínky získání se liší

Aby mohl podnikatel úvěry získat, musí banka provést finanční a právní analýzu jejich vztahu. A především posoudit finanční situaci podnikatele. "Pak následuje podepsání odpovídající úvěrové a zajišťovací dokumentace," říká Simona Můčková z firemní komunikace České spořitelny.

Firma musí často splňovat i minimální roční obrat. "Účelový investiční úvěr ve výši pěti milionů korun na dobu deset let lze poskytnout klientovi s obchodním obratem nad deset milionů korun," vysvětluje Eliška Krohová za Poštovní spořitelnu. Pro získání úvěru je však vždy nutná alespoň jednoletá finanční historie firmy.

Za neznalost se platí

Úroková sazba investičních úvěrů se v současné době pohybuje kolem šesti procent. Čím je ale klient banky bonitnější a jeho podnikatelská zkušenost vyšší, tím jsou podmínky výhodnější. Například když si klient půjčí pět milionů, při úrokové sazbě 6,09 procenta ho bude splácet deset let. Každý měsíc tak uhradí přes 55 tisíc korun.

Klient, který na půjčku dosáhne jen tak tak musí počítat s tím, že rozdíl mezi minimální a jemu přiznanou úrokovou sazbou bude značný. Například úrokové sazby u Raiffeisenbank se pohybují v rozmezí od 6,09 do 15,49 procenta.

Česká spořitelna a ČSOB pro poskytnutí investičního úvěru vyžadují, aby měl klient u banky vedený běžný účet. Některé finanční ústavy jsou méně přísné. Třeba HVB Bank dává k Business úvěru podnikatelské konto na jeden rok zdarma.

Bezúročný úvěr

Chcete investovat do rozšíření své firmy, ale všechny bankovní úvěry na trhu jsou podle vás moc drahé? Nebo vám žádná banka nechce peníze půjčit? V takovém případě vám může pomoci Českomoravská záruční a rozvojová banka.

V rámci programu START či TRH totiž nabízí dokonce bezúročný úvěr. Jedinými náklady pro podnikatele je v podstatě pouze poplatek na vyřízení úvěru ve výši 4500 korun. Úvěr však mohou získat jen začínající a nezadlužení drobní podnikatelé. Tedy ti, kteří zaměstnávají maximálně devět zaměstnanců a majetek nebo obrat jejich firmy nepřesahuje 57 milionů. Běžně jde o společnosti s ručením omezeným, komanditní či veřejné obchodní společnosti.

S certifikátem až 750 tisíc

Nutnou podmínkou k získání úvěru bez úroku je také certifikát o absolvování alespoň jednoho kurzu "Základy podnikání" akreditovaného ministerstvem školství.

"Tyto kurzy trvají minimálně sto dvacet hodin a jsou v nich vyučovány například základní marketingové a manažerské dovednosti," vysvětluje Jakub Stárek, vedoucí oddělení dalšího vzdělávání ministerstva. Odměnou za splnění podmínek může být až 750 tisíc korun. Maximálně však devadesát procent peněz z předpokládané hodnoty projektu. Například pro výrobní firmy může být osudné i padesátiprocentní zadlužení. V takovém případě zbývá obrátit se na cizího investora.

Business angels

Takzvaní business angels jsou úspěšní podnikatelé či manažeři, kteří se rozhodnou pomoci dané firmě s rozvojem. Spolupráce s nimi však zvyšuje nároky na management a administrativu společnosti.

"Nicméně investor, který vkládá do firmy své prostředky, požaduje jen kontrolu nad rozhodnutími, která mají strategický význam pro další rozvoj společnosti," říká Viktorie Plívová, mluvčí Hospodářské Komory České republiky.

Tito lidé dávají do projektu, kterému věří, svůj čas, zkušenosti a peníze. Nejčastěji pak v rozmezí patnácti až třiceti milionů korun. Kromě finanční pomoci lze od nich získat velkou přidanou hodnotu v podobě kontaktů a nových strategických pohledů.