Elektrárenská společnost ČEZ pokračuje ve východoevropské expanzi. Firma včera oznámila, že se zúčastní výběrového řízení na vstup do společnosti, která postaví jadernou elektrárnu v bulharském městě Belene. Pokud by uspěla, získala by ve firmě 49procentní podíl, většinu si hodlá ponechat státní energetika NEK.

ČEZ také uvažuje o tom, že kapitálově vstoupí do ruské společnosti TGK-4. S touto firmou, která vlastní 28 elektráren a sedm tepláren, již ČEZ na jaře uzavřel strategické partnerství. ČEZ společně s ruskou firmou vybuduje nový blok ve Ščokinské elektrárně a zároveň stávající bloky zmodernizuje. Nyní zvažuje, že by část ruské energetiky i koupil.

"Naší strategií je nejprve založení společného podniku s TGK-4 a rozvoj lokality. Teprve poté je pro nás případně na pořadu dne majetkový vstup do našeho partnera. Reforma TGK-4 je plánovaná na konec letošního roku, do té doby bychom měli mít jasno, jak budeme v tomto případě postupovat," uvedla mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Ruská společnost RAO, která vlastní tamní energetické firmy, v tiskové zprávě zájem ČEZ potvrzuje: "Při podepisování kontraktu s ČEZ jeho vrcholní představitelé vyjádřili svůj zájem o vstup do některé z energetických společností, které vlastní v RAO." Akcioví analytici hodnotí zájem ČEZ kladně. "Ruskou energetiku čeká obrovský růst. Celý sektor rovněž potřebuje masivní investice. Zdrojů má sice Rusko dost, ale elektrárny jsou zastaralé. Navíc spotřeba energie roste," uvedl analytik J&T Michal Šnobr. Podle Tibora Bokora z Wood & Co. by vstup ČEZ do některé z ruských energetik investoři hodnotili pozitivně.

Boj o Rusko


O ruský trh s elektrickou energií a teplem v současné době začíná mezi největšími evropskými firmami velký boj. Ruská vláda hodlá do některých energetik pustit zahraniční partnery, kteří budou financovat obnovu ruských elektráren.

První velkou bitvu svedly včera dvě významné evropské energetiky - italský Enel a Německý E.ON. Utkaly se v dražbě o 25 procent ruské energetické skupiny OGK-5. Nakonec vyhrál Enel, který za čtvrtinový podíl zaplatil 1,5 miliardy dolarů (přibližně 31 miliard korun).

E.ON okamžitě po prohře oznámil, že se hodlá zúčastnit tendru na koupi jiné ruské energetické společnosti. ČEZ by však za případný vstup do firmy, s níž spolupracuje, zaplatil méně než jeho evropští konkurenti. TGK-4 je menší, jeho instalovaný výkon přesahuje 3300 megawattů. Celá skupina ČEZ v současné době vyrobí okolo 18 tisíc megawattů.

Bulharský Temelín


Zatímco situaci v Rusku manažeři české firmy podle jejich slov zatím vyhodnocují, zájem o stavbu jaderné elektrárny v Bulharsku již potvrdili. Projekt výstavby jaderné elektrárny Belene počítá s výkonem až dva tisíce megawattů. Stavba by měla být zahájena v roce 2008, první blok chce Bulharsko spustit v lednu 2014. O rok později by se měl uvést do provozu i druhý blok elektrárny. Pokud by ČEZ kontrakt získal, podílel by se na výstavbě stejně velké jaderné elektrárny, jako je Temelín.