90722_tipyZah_vystava_m.jpgTreťjakovská galerie v Moskvě zahájila velkou výstavu, na které se sešla výtvarná díla z celé Evropy. Retrospektivy umění starého kontinentu od 14. po 20. století nazvané Evropa-Rusko-Evropa se kromě Estonska účastní všechny státy Evropské unie, včetně Česka. Kulturně-diplomatická akce je věnována 150. výročí založení Treťjakovské galerie a 50. výročí vzniku Evropské unie.

V několika sálech nejznámější moskevské galerie se sešli klasici středověkého světového umění jako Titian či Lucas Cranach starší s méně známými mistry například z Pobaltí či severských zemí. Moderní dějiny výtvarného umění zastupuje Pablo Picasso, Henri Matisse či z Ruska Marc Chagall a Vasilij Kandinskij.

Kurátoři netradiční výstavy si vytýčili, aby z Evropy byla vystavena díla, která jsou důležitá pro národní kulturu a přitom mají své místo v evropském kulturním kontextu. Každá země zaslala v průměru tři díla, Rusko je zastoupeno ve větším počtu. Jediná země Evropské unie, která se výstavy nezúčastní, je Estonsko. V současné době, kdy jsou vztahy mezi ním a Ruskem velmi napjaté, se estonští uměnovědci obávali, že nebude zajištěna bezpečnost jejich národního dědictví.

Českou republiku v Moskvě zastupují tři exponáty zapůjčené z Moravské galerie Brno - barokní období prezentuje dřevěná pozlacená socha Jana Antonína Richtera Archanděl Gabriel, 20. století pak olej Josefa Šímy Evropa a kovová skulptura Stanislava Kolíbala Křídla. Slováci zaslali gotickou sochu Panny Marie od neznámého umělce a plátno #197#udovíta Fully Píseň a práce z 30. let 20. století.

Asi stovka exponátů doputovala do Moskvy ze 48 evropských muzeí. Výstava v Treťjakovské galerii na Krymském valu potrvá do 29. července.