Třiašedesátiletý stavební inženýr Peter Jöhnck skončil u firmy Siemens před šesti lety. Přilbu, kterou nosil na stavbách elektráren po celém světě, si nechal na památku. Tehdy si nemyslel si, že jí bude ještě někdy potřebovat.

Nedávno si na něj ale Siemens vzpomněl. Jöhnck je zpět ve světě, na který byl léta zvyklý. Stojí v čele 2700 stavebních zaměstnanců, pracuje 60 hodin týdně, překonává i tropická vedra, která panují v Indii, kde právě dokončuje stavbu. Má zkušenosti na rozdávání i slušnou fyzickou kondici.

"Je to úžasné, že je o mě opět zájem," řekl Jöhnck týdeníku Der Spiegel.

V práci byl zpět rychle. Zazvonil telefon, a za pár dní už se hlásil. Nedostatek kvalifikovaných lidí totiž Siemens těžce sužuje. Jen v odboru energetiky eviduje 800 neobsazených míst. Jiné německé firmy jsou na tom stejně. Ekonomika roste, příležitostí přibývá. Kvalifikované síly chybějí.

Ekonomika roste

Pro letošní rok nyní odhaduje německá vláda růst ve výši 2,3 procenta. To je výrazný posun oproti původnímu odhadu, který předpokládal růst 1,4 procenta.

Nezaměstnanost vytrvale klesá. Pouze v květnu se zvýšila po třinácti měsících nepřetržitého poklesu. Experti ale výkyvu nepřikládají velký význam.

"Není to velký problém, jedná se pouze o přechodný úkaz," řekla analytička Ulrike Kastensová ze společnosti Sal.Oppenheim. "Nezaměstnanost bude v příštích měsících klesat zásluhou příznivého hospodářského vývoje."

Pokles nezaměstnanosti zvyšuje chuť Němců utrácet. Důvěra spotřebitelů byla přitom zmiňována experty jako klíčový problém, který bránil rozmachu ekonomiky. Příznivý trend neohrozilo ani lednové zvýšení daně z přidané hodnoty na 19 procent.

Podle norimberského institutu GfK vzrostl indikátor červnové spotřeby na 7,3 bodu, což je nejvyšší údaj od letošního ledna. Ekonom Rolf Bürkl míní, že k vysokému indexu přispělo hlavně další očekávání růstu příjmů.

S tím souhlasí i šéf dalšího prestižního institutu ZEW Wolfgang Franz. "Zdá se, že hospodářského rozmachu se nijak výrazně zvýšení daně nedotklo," uvedl.

S dalším ekonomickým růstem se bude počet nových míst zvyšovat. Poptávka po vzdělaných odbornících bude čím dál větší.

Nejsou odborníci

Nedostatek strojních či stavebních inženýrů už došel tak daleko, že firmy nestíhají termíny.

"Firmy musí odmítat některé zakázky, je to skutečný problém," řekl agentuře Reuters Filli Fuchs, šéf oborové zaměstnanecké asociace. Nábor seniorů považuje pouze za přechodné řešení. "Musíme přitáhnout k technickým oborům mladé lidi," říká. Snaží se rovněž přesvědčit vládu, aby uvolnila pracovní trh pro zahraniční studenty, kteří pobývají na německých technických školách.

Počet cizinců, kteří přicházejí do Německa, ale od roku 2001 stále klesá. Navíc hodně Němců odchází za prací do zahraničí. V loňském roce stoupnul jejich počet na nejvyšší číslo od druhé světové války: za rok 2006 jich odešlo do zahraničí 155 290, oznámil minulý týden spolkový statistický úřad. Většinou míří do Švýcarska (18 242) a Spojených států (13 245).

"Většina lidí odchází hledat lepší zaměstnání, za odchodem stojí i zájem o kvalitní vzdělání a osobní důvody," uvedl statistický úřad.

Staří a potřební

Tím spíše jsou tedy zapotřebí senioři. Zájem o ně vynikne, pokud se zohlední částečné pracovní úvazky. Podle statistik pracuje v Německu na snížený úvazek 690 tisíc lidí v penzijním věku. Celkem pracuje 1,5 milionu bývalých důchodců.

"Starší generace je žádaná na všech úrovních a na všech místech," říká Jürgen Deller, psycholog z Lüneburgské univerzity. Zaměstnavatelé si cení jejich zkušeností i znalosti firemní struktury.

070605_08.gif