Ceny většiny bytů v České republice rostou. "Z poslední doby je znám intenzivní nárůst cen v Ostravě. V Praze se zvyšují také, ovšem už pomaleji," říká prezident Asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný.

Podle informací uvedených v časopisu Realit, který zveřejňuje cenové indexy, v minulém roce nejvíce zdražily byty v Nymburce. A to o více než 32 procent. Dále pak v Mladé Boleslavi, o necelých 27 procent. Například ale byty v Benešově ve Středočeském kraji ztratily na hodnotě téměř pět procent.

Ve větších městech se loni v průměru nárůsty cen bytů pohybovaly kolem deseti procent. Tento trend bude pokračovat, samozřejmě odlišně v jednotlivých regionech. Markéta Šichtářová ze společnosti Next Finance se domnívá, že v méně vyspělých oblastech České republiky ceny bytů porostou výrazněji než v Praze.

Pokud vláda schválí zvýšení sazeb DPH, Novotný očekává skokový nárůst kolem pěti procent. David Černík, jednatel realitní kanceláře Maxima reality, je v odhadu odvážnější. Očekává, že ceny bytů porostou v průměru o osm až deset procent ročně.

Jako každý trh i ten realitní ovlivňuje nabídka a poptávka. "Za jejich největší deformaci lze považovat existenci regulovaného nájemného," komentuje český trh s nemovitostmi Petr Koranda z Asociace realitních kanceláří.

Tuto situaci by mělo změnit postupné zvyšování regulovaného nájemného na hladinu jeho tržních cen.

Cihlové domy mají navrch

Na to, za kolik se byty prodávají, má vliv hlavně lokalita a typ domu. "Ceny bytů v cihlových zástavbách jsou podstatně vyšší než v panelových domech na sídlišti," komentuje situaci na trhu s byty David Černík.

Cihlové domy bývají v průměru o třicet procent dražší. Lidé k nim tíhnou více než k "betonu", navíc se takové domy nacházejí převážně v centrech měst. Zatímco průměrný pražský panelákový byt stojí kolem dvou a půl milionu korun, podobný cihlový byt v centru města bude ale stát přes pět milionů.

Tržní hodnotu bytu však ovlivňuje samozřejmě i jeho velikost, stav, dopravní dostupnost a přesné umístění bytové jednotky. Byty v přízemí jsou levnější, naopak mezonetové apartmány se prodávají dráž. Pokud je v blízkosti bytu veškeré občanské vybavení, od doktora, zastávku MHD až po supermarket, je jisté, že za byt si člověk připlatí víc než v případě, kdy se chystá zabydlet ve vesnici. To je však cena za komfort.

Méně riskantní investice

"Z hlediska investice nejvíce letí extrémně malé či velké byty," říká Šichtářová. Proč?

"Přinášejí svým majitelům vyšší výnosy na metr čtvereční," vysvětluje Novotný. Podle Davida Černíka z Maximy nejvíce vyděláte, když koupíte menší cihlový byt v centru hlavního města či jiných, dobře dostupných lokalitách.

I přes očekávaný růst cen se však byt vyplatí koupit nejen pro účely bydlení, ale i kvůli dalšímu prodeji nebo pronájmu. Byty totiž drží svou hodnotu. Zatímco akcie mohou poměrně rychle ztratit i devadesát procent své hodnoty, u by- tu se tohle nikdy nemůže stát.

Problémem je však jeho vysoká cena. Zatímco akcie, které mohou přinést dlouhodobě mnohem větší zisky, se dají koupit již za pár tisíc korun, ceny těch nejlevnějších bytů se pohybují v řádech statisíců.

Příjem z pronájmu slouží spíše k pokrytí výdajů na provoz bytu. Při očekávaném růstu cen je mnohem významnější zhodnocení v čase. I na tak stabilním trhu se však dá prodělat. V novostavbě lze sice koupit více bytových jednotek najednou, což snižuje náklady na jejich správu, starší byty jsou ale levnější, a proto dostupnější.

Většina lidí si chce byt stejně upravit podle svého. Nechte proto rekonstrukci na novém majiteli. O hodnotu peněz, které za ni zaplatíte, se totiž výsledná cena pravděpodobně nezvedne.

Byt lze prodat s hypotékou

Na byt si lze vzít hypotéku a následně ho prodat třeba i s ní. Hypotéku můžete u některých bank splácet i čtyřicet let.

U jedenapůlmilionové hypotéky ale zaplatíte bance téměř dva miliony navíc. Při desetitisícovém nájmu byste své peníze dostali zpět zhruba za dvacet pět let.

Kolik stojí byty v krajských městech?