Světově nejúspěšnější představitelka hudebního stylu fado, ale také portugalské kultury vůbec, zpěvačka Mariza, se tento týden vrací do Česka. Před dvěma roky vystoupila jako jedna z hvězd na festivalu Colours of Ostrava, a ve stejném městě ji publikum uslyší opět zítra – zapívá v Divadle Antonína Dvořáka. Ve čtvrtek pak přijede do pražského Hudebního divadla Karlín.

Mariza se narodila v Mosambiku, ale od tří let vyrůstala v Lisabonu. Její rodiče vlastnili restauraci, v níž se zpívalo fado, typický portugalský žánr postavený na emocionálních poetických textech a doprovodu kytar.

Své poslední studiové album natočila Mariza s brazilským skladatelem a violoncellistou Jaquem Morelenbaumem, který obohatil tradiční kytarový doprovod o smyčcové nástroje. S kombinací kytar i smyčců Mariza přijede i do Česka.

HN: Na váš koncert v Lisabonu, z nějž pochází koncertní album i DVD, přišlo dvacet tisíc lidí. V jakých halách obvykle vystupujete na zahraničních turné?

V posledních letech jsem měla docela štěstí. Ve světě mají lidé o fado zájem, zpívala jsem v prestižních sálech, jako je Olympia v Paříži, Carnegie Hall v New Yorku, Opera v Sydney, Royal Albert Hall v Londýně. Ale naštěstí stále bydlím v Lisabonu, a když mám mezi turné trochu času, chodím do taveren, kde se zpívá fado, tam jsou mé kořeny.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.