Citlivá čidla jejího TaggerTrapsystemu jsou naladěna právě jen na charakteristický ultrazvukový signál, který vydává aerosol unikající pod tlakem z plechovky. Prostřednictvím vysílačky, mobilního telefonu, pageru či internetu vzápětí uvědomí policii, že sprejeři zahájili svou destruktivní tvorbu. Přesnou polohu vysílače, z něhož přišlo varování, stanoví družicový systém pro určování polohy GPS.
Při prvních zkouškách systému na předměstí San Diega zvaném Chula Vista policie stačila včas zasáhnout a přímo při činu pochytat šestičlenný gang tvůrců graffiti, jak uvedla agentura Reuters. Úspěšný zátah vyvolal zájem ve třech dalších kalifornských městech, které chtějí systém vyzkoušet ve vlastních ulicích.
Určitý nedostatek systému TraggerTrap spočívá v tom, že každé z přenosných čidel zachycuje charakteristický zvuk unikajícího spreje sice všesměrově ze svého okolí, ale jen do vzdálenosti asi třiceti metrů. Na pokrytí rozsáhlejší oblasti, která má být hlídána, je pak zapotřebí poměrně značné množství čidel.
"Odstraňování graffiti v našem městě přišlo jen vloni na 150 tisíc dolarů," řekla Reuters Judy Ronnebecková z místní policie v Escondido. Cenu dvou tisíc dolarů za jednu přenosnou elektronickou jednotku proti sprejerům považuje za více než přijatelnou v porovnání s tím, co stojí ostraha ulic: "Čím více stojí odstraňování graffiti, tím více lidí po nás chce, abychom sprejery pohnali k odpovědnosti." Policie z Escondida každopádně věří, že instalací elektroniky na nejexponovanějších místech města alespoň vytlačí tvůrce graffiti do okrajových částí.
Společnost TrapTec na obdobném principu, kterým vyhledává spuštění spreje, vyvíjí i další systémy pro potřeby policie - umožňují například vyhledávat zvuky střelby nebo hluk typický pro jízdu automobilu s proraženou pneumatikou.
"Vláda se mimořádně zajímá o toxické aerosoly ve sprejových plechovkách, které by bylo možné nastříkat třeba do rozvodů klimatizace v dopravních systémech nebo velkých budovách," sdělil Reuters zástupce TrapTec. "Pokud někdo spustí sprej někde, kde by se to podle všeho nemělo dít, dokážeme upozornit úřady."
Vyhledávat tvůrce graffiti v akci a snažit se o jejich postih, byť za cenu investic do nákladné elektroniky, se nepochybně vyplatí. Odborníci z městské správy v San Diegu konstatovali, že ročně vydají na likvidaci následků sprejerské tvorby kolem 1,5 miliónu dolarů. Náklady v celých Spojených státech jen hrubě odhadují - na závratných osm miliard dolarů ročně.

Související