Ministerstvo financí změnilo plán prodeje




Podle informací HN totiž ministerstvo financí neprodá sedm procent akcií, jak původně uvažovalo, ale pouze necelých šest procent. ČEZ, který teď vykupuje cenné papíry z trhu, sníží základní kapitál a zruší deset procent svých akcií. Tím pádem stoupne podíl státu z nynějších 67,6 procenta na více než 68 procent. A kabinet navíc získá chybějící desítky miliard korun.

"Ministerstvo financí potřebuje 33 miliard korun, které získá prodejem přibližně 5,7 procenta akcií. V současné době má v plánu prodat pouze toto množství," uvedl zdroj HN obeznámený s transakcí. Mluvčí ministerstva Ondřej Jakob na dotaz pouze uvedl: "Vláda rozhodla o prodeji sedmi procent akcií. Vláda může také kdykoli toto usnesení změnit."

Stát musí sumu převyšující 30 miliard korun poslat Státnímu fondu dopravní infrastruktury nejpozději do konce letošního roku. Jinak hrozí, že se omezí výstavba a opravy některých komunikací.

Nová forma privatizace


Ministerstvo financí rovněž změnilo způsob prodeje. Ministr Miroslav Kalousek chtěl původně využít při prodeji přes burzu prostředníka. Od tohoto plánu ustoupil. Nově počítá s tím, že akcie bude postupně pouštět na burzu, kde si je v rámci limitů stanovených Evropskou komisí bude kupovat samotný ČEZ. Zmíněná transakce však potrvá poměrně dlouho, podle odhadů nejméně šest měsíců, resort financí ovšem musí mít peníze mnohem dříve.

Výpadek příjmů, který tím státu vznikne, pokryje podle informací HN půjčka. "Nemáme stanovený žádný termín, kdy by peníze z privatizace měly přijít na účet. Kdyby nebylo možné realizovat prodej za férovou cenu, připadají v úvahu náhradní varianty naplnění příjmů fondu dopravy," dodal Jakob.

Jeden kupec


Důvodem, proč stát ustoupil od plánované varianty, je obava ze sankcí Evropské komise. Stát totiž chce, aby pokud možno veškeré prodávané cenné papíry vykoupil samotný ČEZ. Stejný zájem má i firma. Avšak z právních rozborů, které si ČEZ nechal udělat, vyplynulo, že komise by mohla nákup akcií považovat za veřejnou podporu. ČEZ tedy nemohl cenné papíry koupit přímo. Ministerstvo financí vybralo způsob prodeje, jehož by se mohla zúčastnit i energetická firma, aniž by čelila vyšetřování z Bruselu.

To připustil i ředitel firmy ČEZ Martin Roman: "Je dobře, že stát zvolil tuto formu prodeje, protože to je jediná možnost, které jsme se mohli zúčastnit," řekl HN.